Fısıltı HABERLERİ
HV
06 ARALIK Salı 10:07

SASÇED'in Düzenlemiş Olduğu Yedigöller Gezisi Katılanları Büyüledi

Sakarya Sağlık Çalışanları Ve Emeklileri Derneğinin Kültür ve Sanat Etkinlikleri Çerçevesinde Düzenlemiş Olduğu , Sakarya'nın ünlü gezi firmalarından Gezi MOLA (Seyir Rota TRAVEL), Ayşen DURAN'ın eşliğinde, Yedigöller Milli Parkı Gezisi Tüm İhtişamlığı İle görenleri büyüledi.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-11-2022 10:53   Güncelleme : 07-11-2022 12:01
SASÇED'in Düzenlemiş Olduğu Yedigöller Gezisi Katılanları Büyüledi

SASÇED Başkanı Mahmure ÇOLAK Kültür ve Sanat Etkinlikleri çerçevesinde Derneğimizin Etkinliklerinin devam edeceğini bu gezinin üyelerimizin ve dostlarımızın Muhteşem güzelliği olan Yedigöler milli parkında doğa ile baş başa geçirdiği unutulmaz anlarıda fotoğraladığını hep birlikte gördük. 

O anları Fotoğraflarıyla Fısıltı HABERLERİ Genel Yayın Yönetmeni Sabahattin BİRİNCİ, Haber Müdürü Aslı Kılıç, Foto Muhabiri Ömer Pala gerçekleştirdi.

Yedigöller Milli Parkı

Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 km. kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde yer alan Milli Parka Ankara–İstanbul karayolunun 152. km’sindeki Yeniçağa ve 190. km’sindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır.
Kışın Bolu–Yedigöller güzergâhı (karla) kapalı olduğundan ulaşım, Yeniçağa–Mengen–Yazıcık veya Devrek- Yazıcık üzerinden yapılır.

1642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmıştır. Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan,
yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 m. mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmuştur. Milli park içindeki “Köyyeri” mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan,
eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır.

Milli park bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl vardır. Bu göller aralarında 100 m. yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir.
Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür. En derin yeri ise 15 m’dir. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 m. uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlıdır.

Büyükgöl, Yedigöller’de canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık amaçlı kullanılmaktadır. Ülkemizde ilk alabalık üretme istasyonu 1969 yılında burada kurulmuştur.
Büyükgöl’ün kuzeyinde ise Seringöl bulunmaktadır.

Diğer platodan 100 m. yükseklikteki platonun en geniş gölü Nazlıgöl’dür. Dibinden sızdırdığı bol miktardaki su, gölün kuzeydoğusunda yüzeye çıkarak bir şelalenin oluşmasına sebep olduğundan
“Şelale Gölü” adı da verilir. Aynı platoda Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl bulunur. Kuzeyden güneye doğru alçalma gösteren bölgede, en yüksek yer 1488 m. ile Eğrikiriş Tepesi, en alçak yer ise 465 m. ile Kirazçatı’dır.

Yedigöller Milli Parkı bilimsel inceleme ve araştırmalar için de kuvvetli bir altyapıya sahiptir. Çok sayıda bitki türünü içeren milli park, yurdumuzun en güzel, karışık doğal ormanlarına sahiptir.
Başlıca ağaç türleri olan kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak ağaçları yüksek boylu ve düzgün gövdelidir.
Porsuk gibi nesli azalmakta olan bitki türleri de mevcuttur.

Yaban hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşan ile kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin ve keklik vardır. Milli Park sahasında 100’ün üzerinde kuş türü tespit edilmiştir.
Bu özellikleriyle Yedigöller Milli Parkı tam bir doğa cenneti durumundadır. Her yıl mayıs-eylül dönemlerinde Büyükgöl ve Deringöl’de ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Göllerde göl alası ve gökkuşağı alabalığı vardır.

Yedigöller Milli Parkı içerisindeki “Kapankaya Manzara Seyir Yeri”ne çıkılarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkündür.
Bu güzergâh üzerinde bir de anıt ağaç bulunmaktadır. Ayrıca, milli park içindeki geyik üretme istasyonu ziyaret edilebilir.

Sessiz ve sakin bünyesi, güzel manzaraları, değişik arazi şekilleri, yürüyüş yolları, şelaleleri, çeşitli cinste bitki ve ağaçlarla süslü yamaçlarıyla piknik, dinlenme, fotoğraf çekme,
spor yapma ve kamp kurma gibi rekreatif faaliyetler yapılmaktadır.  Ayrıca, 1 hektarlık alanda çadırla veya karavanla konaklama da yapılabilir. Parkın ziyarete en uygun zamanı nisan-kasım ayları arasıdır.

Milli Park İçinde bulunan 18 üniteden oluşan toplam 72 yataklı bungalov evlerde konaklama ve restoran hizmeti verilmektedir.

Dikkatli Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler:

4. Yedigöller’e giden yol kenarlarında bulunan ağaçların çoğu yüzlerce yıllıktır ve bazıları çürümektedir. Bu yüzden, sürekli ağaç düşme tehlikesi olan bir bölgede seyahat ettiğiniz için dikkatli ve sürprizlere açık olmanız gerekmektedir.

5. Bölge dağlık olduğu için yollara zaman zaman sis oturmaktadır. Ayrıca virajlar nedeniyle acemi sürücülere uygun bir yol değildir. Bu nedenle şoförlüğüne güvenmeyen sürücülerin seyahat etmesi önerilmemektedir.

6. Yedigöller’de gezerken, özellikle ormanlık alanda yürürken ziyaretçilerin bağırarak konuşması ve gürültü çıkarması önerilmektedir. Bu ayı ve kurt gibi yırtıcı hayvanların size yaklaşmasını engelleyecektir. Bununla ilgili uyarı tabelaları Yedigöller Milli Parkı içerisinde de yer almaktadır.

Yasaklar ve İmkanlar:

7. Akşam 7’den önce Milli Park alanında ateş yakmak yasaktır. 

8. Balık tutmak için belirli aylar bulunmaktadır ve belirli bir ücret karşılığı balık Yedigöller’de balık tutmak için izin alınmaktadır.

9. Yedigöller’de kamp alanı, otopark, mescit, tuvalet ve konaklama imkanları bulunmaktadır. Böylece Yedigöller’de gezilecek yerler ferahça gezilebilmektedir.

10. Son olarak, Yedigöller Milli Parkı harici bölgede yerleşim çok azdır ve temizliğin sağlanması çok zordur. Bu yüzden doğayı kirletmemek için ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir.


https://www.yedigollermillipark.com/

Önemli Not :Toplu taşıma bulunmadığından, Milli Parka ulaşım seyahat acentaları aracılığıyla yapılan turlar ve özel araçlarla yapılabilmektedir. Kış aylarında kar yağışı ve buzlanma sebebiyle Milli Parka ulaşım yollarının kapanma ihtimali bulunmaktadır.  
Milli park yolu boyunca herhangi bir alışveriş imkanı bulunmamakla birlikte Milli park içerisinde temel ihtiyaçların karşılanabileceği Lokanta ve büfe bulunmaktadır. 

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR