Fısıltı HABERLERİ
HV
21 TEMMUZ Pazar 19:50

Mısır Üreticileri Sakarya Demokrasi Meydanı’nda Başka Ali Şener Bayraktar Basın Açıklaması Yaptı.

Mısır Üreticileri; Sakarya Demokrasi Meydanı’nda Başka Ali Şener Bayraktar Basın Açıklaması Yaptı.

TMO tarafından açıklanan 2023 yılı mısır müdahale alım fiyatına tepki gösteren mısır üreticileri, Sakarya'da Demokrasi Meydanı’nda BASIN açıklaması yaptı. Mısır üreticileri, alım fiyatının yukarı yönde revize edilmesini yineledi Sakarya Ziraat Odaları ve Mısır Üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan 2023 yılı mısır müdahale alım fiyatına tepkisini, alım fiyatının yukarı yönde revize edilmesi ve desteklerle ilgili talepleri hükümete ve kamuoyuna duyurmak adına Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, ziraat odası başkanları, mısır üreticilerinin yanı sıra; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İl Başkanı Ercan Başnuh ve il yönetimi katıldı. Açıklamayı mısır üreticileri ve ziraat odası başkanları adına İl Koordinasyon Başkanı Bayraktar yaptı. (VİDEO & FOTOĞRAFLAR HABERİN AYRINTILARINDA)

“HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK”
Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 22 Ağustos tarihinde ton başına 6 bin TL olarak açıklanan 2023 sezonu Mısır Müdahale Alım fiyatının, mısır üreticilerinde büyük bir hayal kırıklığına sebebiyet verdiğini söyleyen Bayraktar, “Bir önceki yıl ton başına 5 bin 700 TL olarak belirlenen Mısır Müdahale Alım fiyatının yüzde 5.3 artışla 6 bin TL olarak belirlenmesinin, hangi kriterlere dayanarak yapıldığını anlamak mümkün değildir. Ülkede ki yıllık enflasyonun yüzde 60’ların üzerinde olduğu, üretim girdilerimiz olan mazot, gübre, tohum, ilaç gibi ürünlerde yüzde 100’lere yakın artışların yaşandığı bir ortamda açıklanan bu fiyat üreticilerimize bir ceza olarak algılanmıştır.” dedi.

TALEPLER KARŞILIK BULMADI
Bayraktar, “2023 yılı müdahale alım fiyatının açıklanmasından sonra üreticilerimizden gelen tepkiler ve talepler, Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı tarafından, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımıza iletilmiş, Genel Başkanımız tarafından da Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’a ve Sayın Tarım Bakanımıza bu talepler ve tepkiler iletilmiştir. Yine Sakarya Ziraat Odaları olarak, ilimizin tüm Milletvekillerine, Parti İl Başkanlarına, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanına, İlçe Belediye Başkanlarına, üreticilerimizin tepkisi ve talepleri iletilmiştir. Yazılı ve görsel basına yaptığımız açıklamalarla bu tepki ve talep kamuoyuna duyurulmuştur. Mısır Müdahale Alım fiyatının yukarı yönde revize edilmesi, ya da üreticilerimize ton başına 2 bin TL destek verilmesi yönündeki taleplerimiz maalesef bugüne kadar karar vericiler nezdinde karşılık bulmamıştır.” diye konuştu.

YETKİLİLERE ÇAĞRI
Çiftçilerden gelen talep üzerine Kent Meydanı’nda bir kez daha çiftçilerle birlikte Cumhurbaşkanına, Tarım Bakanına seslenmek ve çağrılarını iletmek için toplandıklarını belirten Bayraktar, “ Sayın Cumhurbaşkanımız, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerinde ve sonrasında 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde, mısır üreticilerinin bulunduğu seçim çevrelerinde şahsınıza ve partinize yüzde 80 civarında oy desteği verilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, mısır üreticileri yağmurla, çamurla, kuraklıkla, hastalık ve zararlılarla mücadele ederek, ülkesi ve kendisi için üretmiş, üstüne düşeni yerine getirmiştir. Şimdi sizden de emeklerinin, alın terlerinin ve aldıkları riskin karşılığı olacak, geçinebilmelerini, borçlarını ödeyebilmelerini ve bir sonraki üretim sezonunda tarlalarını ekebilmelerini sağlayacak koşulları oluşturmanızı beklemektedirler.” ifadelerini kullandı.

TALEPLERİ SIRALADILAR
Bayraktar son olarak şunları söyledi; “Sayın Cumhurbaşkanımız, Sakarya Kent Meydanı’ndan, üreticiler olarak sizden talep ediyoruz; 2023 yılı Mısır Müdahale Alım fiyatlarını üreticinin beklediği fiyat yönünde yukarı yönde revize edilmesini ya da ton başına 2 bin TL destekleme ödemenizi istiyoruz. Sorumluluk sahibi Ziraat Odası Başkanları olarak daha önceki açıklamalarımızda uyarmıştık, bugün bir kez daha Sakarya Kent Meydanı’ndan uyarıyoruz. Mısır Alım fiyatlarının, üreticiyi kazandırmaması halinde, Ülkemizin en değerli tarım havzaları arasında yer alan Sakarya Ovası, önümüzdeki yıldan itibaren çok yıllık dikili fındık ve kavak alanları haline gelecektir. Bu da Ülkemiz adına önemli bir kayıp ve tehdit oluşturacaktır. Sakarya Kent Meydanı’ndan yaptığımız çağrının Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, karar vericiler nezdinde olumlu karşılık bulmasını bekliyor, önümüzdeki günlerin, ülkemiz ve çiftçimiz için bol, bereketli ve kazançlı olmasını diliyoruz.”

Haber
Giriş Tarihi : 07-09-2023 17:49
YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR