Fısıltı HABERLERİ
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 13:31

Birleşik Emekliler Sendikası Adapazarı temsilcisi Ayşegül Önal; Bayram ikramiye artışından söz eden yok

Emeklilerin temmuz ayı maaş zammından umudunu kestiğini belirten Birleşik Emekliler Sendikası Adapazarı temsilcisi Ayşegül Önal “Yaklaşan Kurban Bayramı’nda, bayram ikramiyelerinde artıştan söz eden yok” dedi

SİYASET
Giriş Tarihi : 09-05-2024 16:11   Güncelleme : 09-05-2024 16:47
Birleşik Emekliler Sendikası Adapazarı temsilcisi Ayşegül Önal; Bayram ikramiye artışından söz eden yok

Birleşik Emekliler Sendikası Adapazarı temsilcisi Ayşegül Önal, Önümüz kurban bayramı bayramlarda emeklilere 3000 tl bayram ikramiyesi veriliyor. Kurban bayramı öncesi diyanet işleri başkanı Ali Erbaş bir açıklama yaptı kurban kesim ücreti , vekalet ücreti 11.750 Tl. Dedi  Bizde diyoruz ki kurban ikramiyelerimizi belirlerken diyanetin açıklamış olduğu 11,750 tl yi iktidarın baz almasını talep ediyoruz.

Artan enflasyon ile günden güne maaşları eriyen milyonlarca emekli, 10 bin lira aylık ile açlık sınırının altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Temmuz ayı maaşlarına umut bağlayan emeklilerin zam beklentisi de karşılık bulmayınca, Kurban Bayramı ikramiyesinde artış ihtimali gündeme geldi. Emeklilerin sorunlarını dile getiren Birleşik Emekliler Sendikası Adapazarı temsilcisi Ayşegül Önal hükümetten ikramiye ücretlerine ilişkin bir açıklama beklediklerini ifade etti. Milletvekili maaşı ve kamu israflarını hatırlatan Önal, ‘kamuda tasarruf’ sözlerinin de herhangi bir karşılığının olmadığını söyledi.“EMEKLİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEDİ”
Adapazarı temsilcisi Ayşegül Önal'ın açıklamasının tamamı şöyle: “Emekliler en düşük emekli maaşı olan 10 bin lirayla yaşam savaşı verirken, umutlarını temmuz maaş artışlarına bağlamışken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten gelen açıklamalar da emeklinin yüzünü güldürmedi. Emekliye, haziran ayı enflasyon farkının temmuz maaşlarına yansıması TÜİK’in açıklayacağı enflasyon kadar olacağı ve üzerine herhangi bir farkın yansımayacağı yönünde yapılan açıklamalar şok etkisi yaptı. Uzmanların açıklamalarına göre 10 bin lira alan emekli 739 lira artışla 10 bin 739 lira alacak. Yaklaşan Kurban Bayramı’nda bayram ikramiyelerinde artıştan söz eden yok. Bu gidişle emekli horoz dahi kesemeyecek.‘ONLAR DA TASARRUF YAPACAK MI?’
Kamuda tasarruftan bahseden Sosyal Güvenlik Bakanı, Maliye Bakanı ve ekonomist tek adam Beştepe’den ve yurdun her yanında yaptırılan hükümet konaklarından tasarruf yapaçak mı merak konusu. Örneğin Beştepe’de sarayın günlük masrafı kaç emekli aylığı yapıyor? Emekli olup milletvekilliğine devam eden vekil 43 bin lira artış ile 282 bin lira alırken, kendi emeklisine 10 bin 739 lirayı reva görürken vicdanı sızlamıyor mu? Sağlık giderlerinden katkı payı ödeyen emekli, dul, yetim, engelli 2024’te maaşına hiçbir artış alamayacak olan asgari ücretli, bu koşullarda yaşamaya ne kadar alışır bilinmez. Fakat gün gelir devran döner.”

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR