Fısıltı HABERLERİ
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 13:41

BAYRAMDAN BEKLENTİLERİM

Zeki BAŞTÜRK  (Emekli Milli Eğitim Müdürü)
Zeki BAŞTÜRK (Emekli Milli Eğitim Müdürü)
Giriş Tarihi : 15-06-2024 09:52

BAYRAMDAN BEKLENTİLERİM

Bayram nedir ? Bilir misiniz? Bayram sevinçtir. bayram paylaşmaktır. Bayram, mutluluğu birlikte yaşamaktır. Bir yoksulun gereksinimini karşılamak, bir çocuğun yüzünü güldürmektir bayram. 

Bu bayramda iktidardaki yöneticilere, muhalefete büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Bayram, emeklilerin yaşam kalitesini yükseltmektir. Emeklinin torunlarına bayram harçlığı vermesidir. Ucuz et, ucuz ekmek bulabilmek için manav, kasap, pazaryeri, fırın gezmesinin önüne geçmektir.

Bayram, emekçilerinin emeğinin karşılığını alması, evine ekmek götürebilmesi, çocuğunun istediği çikolatayı alabilmesidir. Bayram, üreticinin  ürününü ( tütünü, çayı , fındığı, narenciyeyi, sebze ve meyveyi )  değerine satabilmesidir.  Üretilen ürünün,  tüketiciye aracısız ulaştırılmasıdir. Üreticinin ve tüketicinin sömürülmesinin önüne geçilmesidir.

Bayram, adalet arayan annelerin, isteklerinin yerine getirilmesidir. Yitik olan çocuklarının bulunması, suçluların cezalandırılması, adaletin yerini bulmasıdır. O zaman anneler, bayram sevinci yaşayacaklardır.

Bayram, çocuk işçilerin çalıştırılmamasıdir. Çocukların yeri, atelyeler, işyerleri değil okullar, eğitim kurumları olmalıdır. Çocukların yüzünü güldürmek, çocukları sevindirmek istiyorsanız çocuk işçiliğine ve çocuk gelinlere son verilsin. 

Bayramı  en çok hak edenler kadınlardır. Üreten, çalışan, büyütüp besleyen onlardır. Kadınların bayram yapabilmesi için kadın ölümlerine  ve kadına şiddet uygulamalarına son verilmelidir. Tacize, tecavüze uğrayan, şiddet gören, dayak yiyen kadınlar, baştacı edildiği, Atatürk'ün verdiği hakları sonuna dek kullanabildikleri gün gerçek bayramı kutlayacaklardır.

Bayram,  atanmayan öğretmenlerin atandıkları, 
İlaç bulamayan hastaların ilaçlarına kavuşabildikleri gündür . Gerçek bayram o zaman olacaktır.

Bayram, herkesin düşüncesini özgürce ifade edebildiği, düşüncesinden dolayı kimsenin hapislere düşmediği gündür . İnsanlar, bayrami o gün yaşayacaktır. Tutuklanma, hapse girme, öldürülme korkusu yaşanmayan gün gerçek bayramdır.

Kimsenin yaşam tarzına , giyimine kuşamina karişılmadığı, herkesin okuluna, işyerine, tatil yerlerine özgürce gidebildigi, kadınların her zaman  sokağa çıkabildiği günler, bayram günüdür. 

Toprağın, denizin, göllerin kısaca doğanın kirletilmediği, rant ve maden arama uğruna ormanlarımızin yağmalanmadiği, talan edilmediği, hayvanların acımasızca katledilmedigi gün ülkemiz ve halkımız bayram yapacaktır.

Bayram, sağlıkla soluk almaktır. Bayram, kardeşlerinle, çocuklarınla, yakınlarınla, dostlarınla kucaklaşmaktır. Sımsıkı, içtenlikle , sımsıcak sarılmaktır sevdiklerinle . 
Barışmaktır küskünlerle. Sevmektir doğayı, yaşamı, insanları, tüm canlıları. 

Özlediğimiz bayramlarda buluşmak dileğiyle hepinizin bayramını tüm içtenligimle kutlarım.

Zeki BAŞTÜRK

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI YAZ İMECESİ BAŞLADI Sitemizde (Melek Rezidans) birkaç gün önce yapılan toplantıda alınan karar gereğince YAZ İMECESİ başladı. Sitemizde yaşayan çocuk ve gençlerin eğlenceli zaman geçirmeleri , oyun oynayarak arkadaşlarıyla NASRETTİN HOCA ÇÖZÜM YOLU ÖNERİYOR  TÜRKİYE EMEKLİLER PARTİSİ MUDANYA İLÇE BİNASI AÇILDI. ÖLÜLER ALTIN TAKMAZ ÜLKEYİ KİM KURTARACAK? YİTİRİLEN DEĞERLER  BİR KÖYÜ OLMALI İNSANIN  VERGİLER VE ÇEŞİTLERİ  DEĞERLER EĞİTİMİ Mİ? DEĞERLER YİTİMİ Mİ? BAYRAM VE KOMŞULUK  İlk Eğitmen, Örnek İnsan Babam Akif Baştürk AYDINLANMANIN BEDELİ  ASLA PES ETMEYECEKSİN! CHP YILDIRIM KADIN KOLLARI BAŞKAN ADAYINDAN ÇAĞRI:  SEVGİDE BULUŞALIM  UNUTULMAZ BİR GEZİ  SOĞUKTAN SICAĞA  BİR YOLCULUK ÖYKÜSÜ 1 KELEBEĞİN DANSI  ÜÇ FİDAN , ÜÇ KORKUSUZ YÜREK  EN KÖTÜ BARIŞ, EN İYİ SAVAŞTAN DEĞERLİDİR. TÜRKİYE YÜZYILI MAAARİF MODELİ  ( MASALI)  ATATÜRK VE ÇOCUK  GENÇLİĞE BAKIŞ  KUVA- Yİ MİLLİYE  ( ULUSAL GÜÇLER)  KUVA- Yİ MİLLİYE  ( ULUSAL GÜÇLER) SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ  AYDINLIĞA YÜRÜYENLER FUTBOL VE SİYASET  EMEKÇİ KADINLARIN GÜNÜ KUTLU OLSUN! ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI KABUL EDİLDİ Bugünün değerini ve önemini kavrayalim. Bugünü iyi anlayalım. SANAT , SİYASETİN ÜSTÜNDE OLMALI. KENDİNİ BİLMEZLERDEN DEĞİLİM BİLGENİN SABRI ÖLÜMLERDEN ÖLÜM BEĞEN! İNSANLİK KRİZİ  BAŞKASININ ACISINI DUYAN KİŞİ, İNSANDIR.  ÇEVİR KAZI YANMASIN! BARIŞIN ÇİÇEKLERİ İŞPORTACININ YILANI ŞİİR ,SESSİZLİĞİ  ŞARKILAR, COŞKUYU SEVER. SESSİZ. ÇIĞLIK  GENÇLER ÖLMESİN  ANALAR AĞLAMASIN  GORKEMLİ VE ANLAMLI BİR GECE İSTANBUL'UN SİMGESİ:  KİZ KULESİ YENİ YILA GİRERKEN UMMAK, DİLEMEK, YAŞAMAK  IŞIKLARDAN KAÇMA . KARANLIKTIR YALNIZLIK. EĞİTİMDE ÇÖKÜŞÜN BELGESİ KADIN ELİNİN DEĞDİĞİ HER YER GÜZELDİR. BAŞKASININ DEĞİRMENİNE SU TAŞIMAK ESKİLERİ KIRPIP YILDIZ YAPMAK ÇÜRÜMÜŞLÜK!  Çalınan sorular, talimatla iptal edilen sınavlar,  TALİH Mİ? MÜCADELE Mİ?  "Bİ BAHT OLANIN BAĞINA BİR KATRE DÜŞMEZ BÂRÂN YERİNE DÜRR Ü GÜHER YAĞSA SEMADAN" BİLİMDEN UZAKLAŞMANIN SONUCU ÂYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN  "Âyinesi  iştir kişinin, lafa bakılmaz, Şahsın görünür rutbe-i aklı eserinde"                             Ziya Paşa ATATÜRK VE ÖĞRETMEN  BİR DEĞERBİLİRLİK ÖRNEĞİ  BAĞIŞLA BİZİ ATAM ATA'MIZI ANLAMAK GÜNÜ  Ulusumuzun büyük önderi Atatürk’ü ölümünün 85. yılında sevgi, özlem ve saygıyla anıyoruz. NE GÜZEL ŞEY KAVUŞMAK!
ÇOK OKUNANLAR