Fısıltı HABERLERİ
HV
21 TEMMUZ Pazar 20:36

DEPREM DEĞİL BİLİNÇSİZ YAPILAŞMA İNSANI ÖLDÜRÜR! 

Hayrettin BULUT ( YAZAR )
Hayrettin BULUT ( YAZAR )
Giriş Tarihi : 07-02-2024 18:06

DEPREM DEĞİL BİLİNÇSİZ YAPILAŞMA İNSANI ÖLDÜRÜR! 

Gecesi buz kesen ayazı kan donduran bir gece daha uyandım, 6 şubatın sabahına. 

Örnegi dünyada var! 

Kanı donuyor, bedenin tir tir titriyordu, adeta o anı yaşar gibi. 

Allah'tan tek temennim birdaha yaşanmasın böylesine bir acı. 

Yılın 365 günü yüzüm gülerdi tebessüm eksik olmazdı ama nedense bugün bu sabah hiç gülmek gelmiyor içimden . 

inanın gülümseyemiyorum çünkü bugün 6 Şubat 11 ilimizin harap olduğu taş üstünde taş kalmadı binlerce yurttaşımızın barındığı binaları evleri yok olup gittigi binlerce yurttaşımızın can verdiği,ve yine yüzlerce isanımızın kaybolduğu büyük felaketin yıl dönümünde yiz.

Çok üzücü ama gerçek kıracıyla,ev sahibinin aynı ateşin etrafında ısınması,zenginle ,fak
irin aynı tastan çorba içmesi  gibi.

Dünyanın nekadar geçici, hayatınsa nekadar kısa olduğu apacık ortada. 

Bunlar göz önünde yaşanırken halen ders cıkaramayana  yuh olsun. 

İnsan olan herkeste mutlak ve mutlak bir derin bir yara bırakmıştır. 

Yine Güneydoğu Anadolu bölgemizin 11 büyük şehrini etkileyen Maraş depreminin 1 yılındayız bütün insanlığın olduğu gibi inanın beni de çok derinden etkilemiştir binlerce vatandaşımızın canını kaybetmesi ve milyonlarca vatandaşımızın şehrini terk edip çaresizce arkasına bakarak anılarını, çocukluğunu, gençliğini, düğününü, halayını ve cenazesini gömdüğü mezarlığa son kez bakarak oradan uzaklaşmak zorunda kaldığını gördük. 

Ne kötüdür insanoğlunun başını çevirip de omuzundan geriye noynubükük bakması.

Bilirmisin ,çünkü arkada neler bıraktığını bir o bilir kolay değildir insanın doğup büyüdüğü yeri terk edip gitmesi  değildir anılarını toprağa gömüp gitmesi hiç kolay değildir hele de sevdiklerini böyle bir felakette bulamadan arkasına bakarak gitmesi,inanın söylerken , Yüreğim yanıyor, gözüm yaşarıyor ama biz millet olarak inanın Uslanmaz bir milletiz Yani biz bunları, ülkemiz bunları defalarca yaşadı biliyoruz yani jeoloji olarak ve Coğrafi olarak deprem kuşağında olduğumuzu biliyoruz bunu bildiğimiz halde şehirlerimizi nedense Buna göre planlayıp Buna göre bir imar dizaynı yapmıyoruz. 

Bakın  kader vardır doğrudur ama bilerek ateşe atlamak Kader değildir bunlar aslında bizim bilimden teknikten teknolojiden uzak kaldığımızı gösterir yani hayatı günübirlik yaşadığımızı gösterir çünkü ,eğer Biz hayatımızı ülkemizin jeolojik coğrafi koşullarına göre şekillendirsek inanın Belki de bu doğal felaketlerden daha az hasarla çıkacağız. 

Çünkü bunun örnekleri var bakın ben size kısaca bir örnekten bahsedeyim kendi Yaşadığım şehirden 99 depremi olduktan sonra Bursa'nın İnegöl ilçesinin belediye başkanı sayın rahmetli Hikmet Şahin iki kat bir terasa düşürdü imarı . Ben inanıyorum ki eğerki Adapazarı veya İstanbul depremi olmasını istemem ama şayet olursa Rahmetlik başkanın vermiş olduğu o imarlardan hiç sıkıntı çıkmacağını düşünmüyorum Çünkü iki kat , o yani yatay mimari ya da sıvılaşma olmayan zemini sert olan yerlere şehir planlarını kurmak ,bu benim işim değil ülkemizin çok kıymetli yöneticileri var çok kıymetli belediye başkanları var ve buna benzer Mimarlar odaları işte kurumlar var. 

Sayın yöneticilere sesleniyorum lütfen Can çok kıymetli gittiğimi bir daha geri gelmiyor Onun için lütfen bundan sonra şehirlerimizi buna göre dizayn edelim. 

Bakın keşkeler Hayat kurtarmıyor inanın öyle ünlü Deprem uzmanları İstanbul'un bir depremle karşı karşıya kalacağını konuşuyor yani takdir edersiniz ki nedense İstanbul'da halen Gökdelenler dikiliyor hiç kimseyi suçlamak istemiyorum da kurumlar bizim hiçbir kurumun yıpratılmasını istemem  çünkü kurumlar bizim. 

Dilerim böyle bir doğal felaket birdaha olmaz. 

Hayatlar boş yere solmaz. 

Felaketten ders çıkaranlar geleceğini sağlam inşa eder. 

Ümarım birdaha yaşanmaz böyle bir acı. 

Hayrettin Bulut

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI CUMHURİYET KADINLARI AVŞA DA TATİL  BAŞKA OLUYOR Bursa'da çoşkulu bayramlaşma MERAL AKŞENER YENİDEN BAKAN OLURMU?  EY İNSANLIK  BU SESE KULAK VER Kadının gücü ve inancıyla herşey değişir.  HAYDİ URLA GÜLBAHCE  ŞENLİĞİNE GİDELİM  Sevgili yurttaşlar bu yazımda, sizlere Anadolu ve Balkan yemek kültüründen bahsedeceğim.   Kadın kutsaldır, kadın bizim toplumun birleştirici gücüdür.  Hiçbirşeyi ziyan etmez hünerl 1  MAYIS   1Mayıs nekadar işçi bayramı olarak anılsada, tarihteki yerini KANLI 1 MAYIS olarak almaktadır.  EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR!  SANATKAR İNSAN  ROMEN LER SEVGİYLE BAK  HOŞGÖRÜLÜ OL  HOŞGÖRÜ VE ERDEMLİK Hep kazanmak olmaz, insan bazen kazanır, bazen kaybeder. BAHARI GETİRDİK, YAZI'DA GETİRİRİZ BİZ! BAHARI GETİRDİK, YAZI'DA GETİRİRİZ BİZ! YAŞAMAK YAŞATMAK İSTİYORUZ KORKMA  !..  SEVGİ KARŞILIKSIZ İLAÇTIR  !  Haydi Bursa şimdi birlik zamanı.Bursa için el, ele Cumhuryet Halk Prtisi inegöl ilcesinin kıymetli üyeleri .  UĞURLAR  ÖLMEZ  !  DOĞAYI SEV ORMANLARI KORU !  Basın Milletin Ortak Özgür Sesidir Üyesi Olduğum      EMNİYETLİ HAYAT DERNEĞİ'nin BURSA'NIN  İLMEK İLMEK SEVGİSİ TÜM YURDU SARACAK.  ATATÜRK  KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR GÜN GELE  HARMAN OLA SARIKAMIŞ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM SANATLA BULUŞAN ELLER OYMA SANATÇISI  AHMET USLU  BURSA BURSA'DAN  KARS'A İLMEK İLMEK SEVGİ KÖPRÜSÜ  OLGUN OKTAY DEMİRCAN İLE  DENİZLİ'DE DEĞİŞİM  ZAMANI EY İNSANLIK!...  KADIN OLMAK SUÇMU?  BU  ÇOĞRAFYADA.  BAŞ ÖGĞRETMEN  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ATATÜRK DİYOR 'Kİ!  YURT SULH, CİHANDA SULH...  SÜRGÜNDE KAYBOLUP GİDEN HAYATLAR AHISKA!  "Unutma, unutturma" GAZİ MUSTAFA  KEMAL ATATÜRK Ulusların  milli kahramanları vardır.  BURSA'NIN UMUDU  İLMEK İLMEK  SEVGİ GURUBU  !  İLELEBET YAŞASİN  CUMHURİYET!  CUMHURİYET VE KADIN!  EL ATKI YAŞASIN  LANETLİYORUM! Muhtar Küçük Ağa Büyük Taarruz ve Başkomutan BURSADA BAL GÖÇ RUZGARI BURSA'NIN HOŞ SEDASINDAN GÜZEL NAĞMELER YAŞANTIMIZI ŞEKİLLENDİREN KADINLAR ! İLK ADIM 19 MAYIS BURSA'YA BAHAR ÇOKTAN GELMİŞ ! HAYIRLI RAMAZANLAR! BEN ANA 'YIM ! ÇÜNKÜ BİR KADINIM! ÜLKEM RANTA KURBAN GİTMESİN GEÇMİŞ OLSUN ÜLKEM ! ZEYTİNİN MUCİZESİ ALTIN YÜREKLİ KADIN ! SESİM OLURMUSUN DÜNYA DUYSUN ! SİYASETTE CESUR KADIN ! BULUT KADIN SİZLERLE !.. UNUTMAYINKİ SEVGİ İLAÇTIR! BAŞ ÖĞRETMEN MUSTAFA KEMAL SEVMEYİ UNUTTUK GALİBA! ŞİİRE KADIN'CA DOKUNUŞ! MİLLİ KAHRAMAN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ONLARIN ADI Z KUŞAĞI 29 EKİM YAŞASIN CUMHURİYET ! ŞAİRCE "EZELDEN YARALI"! MOR EŞARP VE SIRLARI ! DUNDEN BUGÜNE KADRO ! TOPRAĞIN ELLERİ ! ANADOLUDAN BİR SELAM VAR ! EĞİTİM CİDDİ . MİLLİ MESELEDİR ŞAKAYA GELMEZ! NERESİNDEN BAKARSANIZ ! SANAT'TA KADIN ESİNTİSİ ! YURTTA SULH CİHANDA SULH! KURTULUŞA GİDEN YOL 30 AĞUSTOS BÜYÜK TAARU ŞANLI TARİHİMİZ ANAFARTALAR KANAYAN YARA EMLAK PİYASASI ! SINIR ÖTESİNDE ATATÜRK KİMDİR!
ÇOK OKUNANLAR