Fısıltı HABERLERİ
HV
21 TEMMUZ Pazar 18:28

İLK ADIM 19 MAYIS

Hayrettin BULUT ( YAZAR )
Hayrettin BULUT ( YAZAR )
Giriş Tarihi : 19-05-2023 15:39

İLK ADIM 
19 MAYIS 


Ulusumuzun kuruluşunda ve kurtulusunda emegi gecen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanları rahmet minnetle anıyorum  ruhları şad olsun .

Bir bilek, bir yürek olmanın adıdır.
 19 Mayıs.

Askerimiz, düşman askerlerinin gıpta ile bahsettiği 'şehitlik mertebesi'ne bir an önce erebilmek için "önce ben şehit olayım" duaları ile canını feda etmiştir.
 
Kurtuluş Savaşı'nda verilen mücadele ve yazılan kahramanlık destanları halen gönüllerde ve dillerdedir.
 
Bu savaşın kazanılmasında ve sonrasında kurulan yeni cumhuriyetin ayakları üzerinde durabilmesinde 
zafer, tam bağımsızlıkta gizlidir.
 
 
Her ne şartta olursa olsun içeriden veya dışarıdan gelecek bir müdahaleye izin verilmemiştir.
 
Bu sebeple, Kurtuluş Savaşı'nın zaferle neticelenmesinin ardından başlayan Lozan görüşmelerinde müslim ve gayrimüslim ayrımı dışında bir farkı Türk heyeti kabul etmemiştir.
 
Genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti, emperyalizme karşı verdiği mücadelede henüz bir asrı dahi geride bırakmamıştır.
 
Devletimizin bekası, kuruluşundaki "iç siyasette ve dış ilişkilerde tam bağımsızlık" ilkesi ile mümkündür.
 
Tam bağımsız Türkiye, devleti ve milleti ile bir bütün olduğu sürece ezilen halklar ve sömürülen devletler için her zaman ve devirde örnek olmaya devam edecektir

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 
 
Milli bayramlar ve milli kimlik etrafında kenetlenmeye her zamankinden  daha çok ihtiyacımız var.

19 Mayıs'ı anmanın gururunu milletçe ve coşkuyla yaşıyoruz.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a doğru hareket ettiğinde, ülke işgal, yokluk ve ihanet içinde boğuşuyordu. Milletin direnci kırılma noktasına getirilmişti.
 
 
Batılı güçler bu son Türk vatanını kendilerine manda bir ülke haline getirmeyi planlamış ve bu amaçla gerekli adımları atmaya başlamışlardı.
 
Umutsuz, moralsiz, silahsız, parasız, pulsuz halk kitlelerinin içindeki bağımsızlık aşkını yeniden alevlendiren ve bu aşkı Anadolu'ya karış karış yayan Gazi Mustafa Kemal, Samsun'a adım attığı anda bütün dünyaya şöyle haykırıyordu: '

"Bu toprakları haçlı ordusunun çizmeleri altında ezdirmeyeceğim."

 Türk milleti, yeniden özgür ve egemen olmayı başaracaksın.

"Türk milleti asildir 
 Türk milleti zekidir"

Bu bağımsızlık ruhuyla 19 Mayıs'ın müjdelediği zaferler İzmir Milli İktisat kongresi ile taçlandırılmış; onlarca cephede savaşarak harap ve bitap düşmüş Türk milleti, Milli İktisat kongresinin ekonomik atılımlarıyla şahlanmıştır.
 
Ey Türk gençliği, çok zor bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde, Atatürk'ün size armağan ettiği bu bayramı, bir ilham kaynağı olarak görerek, aynı milli heyecanı taşımalısınız. Türkiye'nin kurtuluşuna giden yol, bu heyecan, bu bağımsızlık ruhu, bu inanç ve bu azimde yatmaktadır.
 
Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Alevisiyle ve Sünnisiyle bu topraklarda yaşayan herkes tek bir millettir ve bunun adı Türk Milleti'dir. Bu ruhla Milli Mücadeleyi kazandığımızı ve kardeş olduğumuzu unutmadan maddi ve manevi değerlerimize sahip çıkmalıyız. 
 
Bu duygularla, Milli Mücadelenin abide ismi Mustafa Kemal Paşa'yı ve silah arkadaşlarını bu güzel günde rahmetle anıyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın bütün milletimize hayırlı olsun .

Unutmayınızki Milli bayramları kutlamayanin milliyeti ve vatanı  olmaz .

"Atam açtığın yolda kurduğun ülkü'de gösterdiğin hedefe Hiç durmadan yürüyecegimize and içeriz "

Ne mutlu Türk'üm diyene !

Hayrettin Bulut

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI CUMHURİYET KADINLARI AVŞA DA TATİL  BAŞKA OLUYOR Bursa'da çoşkulu bayramlaşma MERAL AKŞENER YENİDEN BAKAN OLURMU?  EY İNSANLIK  BU SESE KULAK VER Kadının gücü ve inancıyla herşey değişir.  HAYDİ URLA GÜLBAHCE  ŞENLİĞİNE GİDELİM  Sevgili yurttaşlar bu yazımda, sizlere Anadolu ve Balkan yemek kültüründen bahsedeceğim.   Kadın kutsaldır, kadın bizim toplumun birleştirici gücüdür.  Hiçbirşeyi ziyan etmez hünerl 1  MAYIS   1Mayıs nekadar işçi bayramı olarak anılsada, tarihteki yerini KANLI 1 MAYIS olarak almaktadır.  EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR!  SANATKAR İNSAN  ROMEN LER SEVGİYLE BAK  HOŞGÖRÜLÜ OL  HOŞGÖRÜ VE ERDEMLİK Hep kazanmak olmaz, insan bazen kazanır, bazen kaybeder. BAHARI GETİRDİK, YAZI'DA GETİRİRİZ BİZ! BAHARI GETİRDİK, YAZI'DA GETİRİRİZ BİZ! YAŞAMAK YAŞATMAK İSTİYORUZ KORKMA  !..  DEPREM DEĞİL BİLİNÇSİZ YAPILAŞMA İNSANI ÖLDÜRÜR!  SEVGİ KARŞILIKSIZ İLAÇTIR  !  Haydi Bursa şimdi birlik zamanı.Bursa için el, ele Cumhuryet Halk Prtisi inegöl ilcesinin kıymetli üyeleri .  UĞURLAR  ÖLMEZ  !  DOĞAYI SEV ORMANLARI KORU !  Basın Milletin Ortak Özgür Sesidir Üyesi Olduğum      EMNİYETLİ HAYAT DERNEĞİ'nin BURSA'NIN  İLMEK İLMEK SEVGİSİ TÜM YURDU SARACAK.  ATATÜRK  KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR GÜN GELE  HARMAN OLA SARIKAMIŞ YA İSTİKLAL YA ÖLÜM SANATLA BULUŞAN ELLER OYMA SANATÇISI  AHMET USLU  BURSA BURSA'DAN  KARS'A İLMEK İLMEK SEVGİ KÖPRÜSÜ  OLGUN OKTAY DEMİRCAN İLE  DENİZLİ'DE DEĞİŞİM  ZAMANI EY İNSANLIK!...  KADIN OLMAK SUÇMU?  BU  ÇOĞRAFYADA.  BAŞ ÖGĞRETMEN  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ATATÜRK DİYOR 'Kİ!  YURT SULH, CİHANDA SULH...  SÜRGÜNDE KAYBOLUP GİDEN HAYATLAR AHISKA!  "Unutma, unutturma" GAZİ MUSTAFA  KEMAL ATATÜRK Ulusların  milli kahramanları vardır.  BURSA'NIN UMUDU  İLMEK İLMEK  SEVGİ GURUBU  !  İLELEBET YAŞASİN  CUMHURİYET!  CUMHURİYET VE KADIN!  EL ATKI YAŞASIN  LANETLİYORUM! Muhtar Küçük Ağa Büyük Taarruz ve Başkomutan BURSADA BAL GÖÇ RUZGARI BURSA'NIN HOŞ SEDASINDAN GÜZEL NAĞMELER YAŞANTIMIZI ŞEKİLLENDİREN KADINLAR ! BURSA'YA BAHAR ÇOKTAN GELMİŞ ! HAYIRLI RAMAZANLAR! BEN ANA 'YIM ! ÇÜNKÜ BİR KADINIM! ÜLKEM RANTA KURBAN GİTMESİN GEÇMİŞ OLSUN ÜLKEM ! ZEYTİNİN MUCİZESİ ALTIN YÜREKLİ KADIN ! SESİM OLURMUSUN DÜNYA DUYSUN ! SİYASETTE CESUR KADIN ! BULUT KADIN SİZLERLE !.. UNUTMAYINKİ SEVGİ İLAÇTIR! BAŞ ÖĞRETMEN MUSTAFA KEMAL SEVMEYİ UNUTTUK GALİBA! ŞİİRE KADIN'CA DOKUNUŞ! MİLLİ KAHRAMAN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ONLARIN ADI Z KUŞAĞI 29 EKİM YAŞASIN CUMHURİYET ! ŞAİRCE "EZELDEN YARALI"! MOR EŞARP VE SIRLARI ! DUNDEN BUGÜNE KADRO ! TOPRAĞIN ELLERİ ! ANADOLUDAN BİR SELAM VAR ! EĞİTİM CİDDİ . MİLLİ MESELEDİR ŞAKAYA GELMEZ! NERESİNDEN BAKARSANIZ ! SANAT'TA KADIN ESİNTİSİ ! YURTTA SULH CİHANDA SULH! KURTULUŞA GİDEN YOL 30 AĞUSTOS BÜYÜK TAARU ŞANLI TARİHİMİZ ANAFARTALAR KANAYAN YARA EMLAK PİYASASI ! SINIR ÖTESİNDE ATATÜRK KİMDİR!
ÇOK OKUNANLAR