Fısıltı HABERLERİ
HV
13 NİSAN Cumartesi 16:52

İyilik Güzeldir,İyilikten Anlayan Daha Güzeldir

Savaş  YILMAZ
Savaş YILMAZ
Giriş Tarihi : 19-07-2023 11:09

İyilik Güzeldir,İyilikten Anlayan Daha Güzeldir

 

Birbirine yardımcı olmak, hem ahlaken ve hem de insanlık görevi için güzeldir. Manevi açıdan kişiye huzur verir, birine yardım ettim veya birilerine iyilik yaptım, bu yüzden o karşıdaki kişi huzura kavuştu gibi duyguları çoğumuz yaşamışızdır. Hal böyleyken, iyilik güzeldir ama anlayana demek lazım çünkü sizin yaptığınız iyilik, belki de karşıdaki insanın umurunda değildir veyahut vefa duygusu olmayan birine yapılıyordur o iyilik.

         İnsanı, insan yapan en önemli olgulardan biri anlayıştır, anlayış olması içinde hem akıl ve hem kalbin sağlam olması gerekir. Kalp ne kadar iyi olursa olsun, eğer akıl süzgecinden geçmeyen fikir veya olay oldu mu, o kesinlikle yanlışa sebebiyet verir veya tam tersi durumda da bu durum geçerlidir. Çoğumuz karşılaşmışızdır, iyilik yaparız ama bir teşekkürü bile bizlere çok görenler vardır, hatta sanki zorundaymışız gibi davrananlar vardır. Bazen düşünürüz acaba hata biz de mi yoksa onlar da mı diye?

Deneyimlerden öğrendiğimiz kadarını aktarırsak, iyilik, kesinlikle bilene ve anlayana yapılır. Halden anlamayan, sürekli iyilikten, kötülük ve yokmuş gibi davranan birilerine iyilik yapmak, olsa olsa saflık olur. Anlayış çok önemli, birinin yaptığı davranışı akıl ve kalp süzgecinden geçirip değerlendirmek gereklidir ve hatta elzemdir çünkü olması gereken budur.

Aile, toplum ve devlete bile iyilik yaptığınızda, birilerinin takdirini en azından bir sözle almak, en doğal durumdur. Bu kişinin yaptığı iyiliğe veya onun egosunu tatmin etmek için değildir, bilakis onu iyiliğe teşvik etmek için yapılan bir jest veya onurlandırmak için atılan adımdır. Kimseye bu zamanda günahını vermeyen insanlara bile yardımcı olan birilerini yüceltmek gerekir ki diğer insanlar da etkilensin ve birbirleriyle yarış haline girebilsinler. Bu ikili arkadaş ilişkilerinde, eşler veya aileler içinde geçerlidir. Biri size üç, beş adım geliyorsa şayet, zahmet olmazsa siz de bir, iki adım atmayı öğrenin.

       Anlayışsız ve birbirine tahammül edemeyen insanlar türedi çağımızda, en küçük olayı bile dağ gibi büyüten ve insanların yarasına tuz basan bir insan topluluğu. İnsanlar birbirlerini faziletli davranmazsa ve birilerinin kalbini yumuşatmayacaksa nasıl kurtuluşa erecek dünyamız diye düşünmek lazım. İyilikten anlayan, doğruluktan yana olan ve en önemlisi bu hareketlerin ne için yapıldığını idrak eden insanlarla karşılaşalımçünkü anlamama ve anlayışsız insan sorunu var toplumumuzda ve diğer toplumlarda.

 

Sevginin, huzurun ve mutluluğun sizi bulması dileğiyle

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Evlilikler Ve Aile Yapısı Çürüyen Bir Ülke Ve Toplum Laiklik Ve Muhafazakarlık Çekişmesi Umudunu Kaybetme Siyaset Ve Kandırılmaya Müsait Halk İnsanların Farklı Farklı Maskeleri Vardır Vaktinde Verilmeyen Değer, Değer Değildir Sevmek Ve Sevilmek Güzeldir, Kıymet Bilene Zenginin Evinden Neden Şehit Çıkmaz Doğru Din Ve Din Anlatıcıları Din Ve Yeşil Kağıtlar İçin Masumları Katletmek Kalabalıklar İçinde Yalnızlığı Yaşamak Arkanızdan Köpekler Havlıyorsa, Yolunuz Doğru Demektir Devletler Öldürmeyi İyi Bilir İyiler Kaybeder, Kötüler Kazanır Bu Dünyada Şahsiyetsiz İnsan Çürümüş Ağaca Benzer Fani Olan Bir Dünya İçin Fazla Hırs Yapma Şiir Gibi İnsanların, Roman Gibi Dertleri Olur Gelene Selam, Gidene Eyvallah Her Nasip Vaktini Bekler, Vakit İse Yaradanı Varlığınızla Mutlu Olmayanları, Yokluğunuzla Terbiye Edin Oluruna Bırakmak Lazım Bazen Ölümün Olduğu Yerde, Geriye Kalan Her Şey Boştur Sevmek Ve Sevilmek Güzeldir Denk Gelirsen Ehline Bilgi Kibardır Zarafet Kokar Ve Cehalet De Kabadır Çöp Kokar Adaleti Öldürmeyin Efendiler Bir Gün Herkese Lazım Olur Bireysel Menfaatler Devlet Menfaatlerini Ezerse Ucuz İnsanların, Pahalı Takıldığı Bir Ülke Nezaket Güzeldir Özür Dilemek Basitlik Değildir, Erdemdir Sevenler terk etmez, sevmeyenlerdir bırakıp gidenler SEVGİ HER ŞEYDİR YOZLAŞMA VE YOZLAŞMANIN ETKİLERİ KARAKTERİ OLMAYANIN NE YOLU DOĞRUDUR, NE DE SÖZÜ AYAĞA KALK BAZI İNSANLAR KALBE DERMAN OLUR, BAZILARI DA DERT İNSANLAR DEĞİŞMEZ, SADECE MENFAATLERİ DEĞİŞİR SEÇİM VE SAĞDUYU DOĞRU İNSAN MUTLULUK, KÖTÜ İNSAN TECRÜBE GETİRİR İnsanlara hayır kelimesini kullandığınız an gerçek yüzlerine şahit olursunuz HAYIR BİLDİĞİMİZDE ŞER, ŞER BİLDİĞİMİZDE HAYIR VARDIR BELKİ NAMUSSUZLARIN, NAMUS EDEBİYATI PARANIN ÖNEMİ VE İNSANLAR ÜZERİNDE ETKİSİ KİTAPLAR, CAHİLLİĞİN PANZEHİRİDİR KEŞKE DİLİNİZ KADAR, KALBİNİZ DE KUVVETLİ OLSAYDI İYİ NİYETLERİ SUİSTİMAL ETMEYİN HEP SONRADAN AKLIMIZ BAŞIMIZA GELİR, HEP SONRADAN DEPREM DEĞİLDİR İNSANI ÖLDÜREN, İNSANDIR MALZEMEDEN ÇALIP, İNSAN ÖLDÜREN ÜSLUBU ÇİRKİN OLANIN, KALBİ DE ÇİRKİNDİR… SAYGI VE SEVGİ BAZI İNSANLARIN KIYMETİNİ, ONLARI KAYBEDİNCE ANLAYACAKSINIZ Dağları Bile Yerinden Oynatabilirsiniz Ama Önyargıları Asla