Fısıltı HABERLERİ
HV
13 NİSAN Cumartesi 16:42

KARAKTERİ OLMAYANIN NE YOLU DOĞRUDUR, NE DE SÖZÜ

Savaş  YILMAZ
Savaş YILMAZ
Giriş Tarihi : 23-05-2023 14:44

KARAKTERİ OLMAYANIN NE YOLU DOĞRUDUR, NE DE SÖZÜ

 

İlkeleri olmalı bir insanın, bir etik değeri ve evrensel bir düşüncesi olmalı ki karakteri oturmuş olsun. Olgunlaşmamış, tabancadan çıkan serseri mermi gibi hiçbir amacı olmayan bireyler çoktur etrafımızda. Sadece kendi menfaati için hareket eden ve kimseye yararı dokunmayan insanlar vardır ve bunları o haliyle kabul ediyor toplum ama bir de menfaati için başkalarına zarar veren, yalan söylemekten çekinmeyen, iftira atanlar var ki işte onlar karakterden nasibini almamışlardır.

        Hayatın her alanında; ticarette, ailede, evliliklerde, dostlukta bile insanlara acımayan, onları üzmekten kaçınmayan insancıklar var ve sayıları gitgide artıyor bu insancıkların. Bireylerin bir duruşu olmalı, onu diğer insanlardan da ayıran davranışları bulunmalı çünkü her ne kadar karakterin tabiattan yani doğuştan geldiğini ifade edilse bile, aslında insan yaşayarak şahsiyetli birine dönüşür.

          Yaptıklarıyla örnek gösterilecek bireyler olmuştur çevrenizde, parmakla gösterilen ve her şeyine kefil olunacak insanlar, işte bu insanlar belli bir olgunlaşmaya erişmiş kişilerdir. Bazıları da vardır ki toplumda ismi anıldığında, oradakilerin suratı ekşir ve keşke bu adamın ismi burada anılmasaydı diye akıllarından geçirirler.

          Birilerinin bamteline dokunmak güzeldir, birilerinin kalbinin içine girmek huzurdur ama bunun için kendinden ve ilkelerinden ödün vermemek lazım çünkü bir defa taviz verilirse gerisi gelir. Hani derler ya, tavizler, tavizleri getirir. Birileri mutlu olacak veya sizi sevecek diye, kişiliğinizden ödün vermemek lazım. Belki birilerini mutlu edersiniz bir vakit ama mutlu ettiğiniz kişi elbet bir gün gider, gidenler kendileriyle birlikte sizin de şahsiyetinizi götürür!

Kendimiz olmalıyız, nerede olursak olalım. Bazen zalimin karşısında kılıç, bazen mazlumun yanında pamuk ama ne olursak olalım, kendimizi satmamalıyız üç kuruşa ve dünya menfaatine. Bugün karakterini satan, yarın kendini ve sonraki gün vatanını, kutsallarını satar. Hırs, para ve makam için kimse satılmaz ve satılmamalı, ilkelerinden ve şahsiyetinden ödün verenler ise bugün olmasa bile yarın elbet insanlık önünde düştükleri çukuru göreceklerdir.

 

Hep mutlu ve huzurlu kalmanız dileğiyle, sevgi ve hürmetlerimle

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Evlilikler Ve Aile Yapısı Çürüyen Bir Ülke Ve Toplum Laiklik Ve Muhafazakarlık Çekişmesi Umudunu Kaybetme Siyaset Ve Kandırılmaya Müsait Halk İnsanların Farklı Farklı Maskeleri Vardır Vaktinde Verilmeyen Değer, Değer Değildir Sevmek Ve Sevilmek Güzeldir, Kıymet Bilene Zenginin Evinden Neden Şehit Çıkmaz Doğru Din Ve Din Anlatıcıları Din Ve Yeşil Kağıtlar İçin Masumları Katletmek Kalabalıklar İçinde Yalnızlığı Yaşamak Arkanızdan Köpekler Havlıyorsa, Yolunuz Doğru Demektir Devletler Öldürmeyi İyi Bilir İyiler Kaybeder, Kötüler Kazanır Bu Dünyada Şahsiyetsiz İnsan Çürümüş Ağaca Benzer Fani Olan Bir Dünya İçin Fazla Hırs Yapma Şiir Gibi İnsanların, Roman Gibi Dertleri Olur Gelene Selam, Gidene Eyvallah Her Nasip Vaktini Bekler, Vakit İse Yaradanı Varlığınızla Mutlu Olmayanları, Yokluğunuzla Terbiye Edin Oluruna Bırakmak Lazım Bazen Ölümün Olduğu Yerde, Geriye Kalan Her Şey Boştur Sevmek Ve Sevilmek Güzeldir Denk Gelirsen Ehline Bilgi Kibardır Zarafet Kokar Ve Cehalet De Kabadır Çöp Kokar Adaleti Öldürmeyin Efendiler Bir Gün Herkese Lazım Olur Bireysel Menfaatler Devlet Menfaatlerini Ezerse İyilik Güzeldir,İyilikten Anlayan Daha Güzeldir Ucuz İnsanların, Pahalı Takıldığı Bir Ülke Nezaket Güzeldir Özür Dilemek Basitlik Değildir, Erdemdir Sevenler terk etmez, sevmeyenlerdir bırakıp gidenler SEVGİ HER ŞEYDİR YOZLAŞMA VE YOZLAŞMANIN ETKİLERİ AYAĞA KALK BAZI İNSANLAR KALBE DERMAN OLUR, BAZILARI DA DERT İNSANLAR DEĞİŞMEZ, SADECE MENFAATLERİ DEĞİŞİR SEÇİM VE SAĞDUYU DOĞRU İNSAN MUTLULUK, KÖTÜ İNSAN TECRÜBE GETİRİR İnsanlara hayır kelimesini kullandığınız an gerçek yüzlerine şahit olursunuz HAYIR BİLDİĞİMİZDE ŞER, ŞER BİLDİĞİMİZDE HAYIR VARDIR BELKİ NAMUSSUZLARIN, NAMUS EDEBİYATI PARANIN ÖNEMİ VE İNSANLAR ÜZERİNDE ETKİSİ KİTAPLAR, CAHİLLİĞİN PANZEHİRİDİR KEŞKE DİLİNİZ KADAR, KALBİNİZ DE KUVVETLİ OLSAYDI İYİ NİYETLERİ SUİSTİMAL ETMEYİN HEP SONRADAN AKLIMIZ BAŞIMIZA GELİR, HEP SONRADAN DEPREM DEĞİLDİR İNSANI ÖLDÜREN, İNSANDIR MALZEMEDEN ÇALIP, İNSAN ÖLDÜREN ÜSLUBU ÇİRKİN OLANIN, KALBİ DE ÇİRKİNDİR… SAYGI VE SEVGİ BAZI İNSANLARIN KIYMETİNİ, ONLARI KAYBEDİNCE ANLAYACAKSINIZ Dağları Bile Yerinden Oynatabilirsiniz Ama Önyargıları Asla