Fısıltı HABERLERİ
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 08:57

NASRETTİN HOCA ÇÖZÜM YOLU ÖNERİYOR 

Zeki BAŞTÜRK  (Emekli Milli Eğitim Müdürü)
Zeki BAŞTÜRK (Emekli Milli Eğitim Müdürü)
Giriş Tarihi : 09-07-2024 20:24

NASRETTİN HOCA ÇÖZÜM YOLU ÖNERİYOR 

Sorunlar dağ gibi. Her gün büyüdükçe büyüyor. Giderek çözümsüzleşiyor. Altından kalkilamaz, içinden çıkılamaz duruma geliyor. Sorunların altında ezilen halk, umarsız, karamsar ve yılgın. 

Emekliler, her geçen yıl biraz daha yoksullaşiyor, açlık sınırı altında yaşıyor. Umdukları, bekledikleri artışlar bir türlü yansımıyor aylıklarına. Yandaşlar, üç beş yerden aylık alırken emekli asgari ücretin altında ücret alıyor. Torununa harçlık veremeyen emekli, oğlunun, kızının, damadının, gelininin eline bakıyor. 

Köylü, onca masraf yaparak yetiştirdiği ürününü satamiyor. Ya ucuza elden çıkarmak zorunda kalıyor ya da tarlada kaderine terk ediyor. Üretici, ürününü değerine satamazken tüketici ederinden üç beş kat daha pahalıya satın alıyor.  Üreten ve tüketen değil aracı kazanıyor bu işten. 

Ülkenin her yanında altın aramak için yapılan çalışmalarla binlerce dönümlük alanda ağaçlar kesiliyor, dağlar çıplak kalıyor, toprak ve sular zehirleniyor. 

Yurt parasını ödeyemeyen öğrenciler, okulu bırakmak zorunda kalıyor. Kadınlar, en yakınları ( babası, ağabeyi, kardeşi, amcası, dayısı vb.)tarafından tacize uğruyor, yaralanıyor, öldürülüyor. Denizler, göller , ırmaklar yağmalaniyor, talan ediliyor. 

Yerli halk yoklukla, yoksullukla mücadele ederken, yandaşlara ve sığınmacılara ayrıcalıklı haklar sunuluyor. Emekliyi bu ülkenin bir kamburu , bir yük olarak gören anlayış, sıra yandaslara ve sığınmacılara gelince kesenin ağzını açıyor. 

İktidar ve diyanet, sürekli olarak sabırlı olunmasını; şukredilmesini ve dua edilmesini öneriyor.  Kendilerine saray gibi odalar yaptıranlar, tuvaletlerini yenilemek için milyonları akıtanlar, memura, işçiye, emekliye , köylüye gelince muslukları kapatıyorlar. Bizlere de sabretmek , şükretmek ve dua etmek kalıyor. 

Halk arasinda çok kullanılan bir deyim vardır: Tanrı, yoksul kulunu sevindirmek için önce eşeğini kaybettirir, sonra da buldururmuş. Yoksul insan da tek varlığına yeniden kavuşunca mutluluktan havalara uçarmiş. Bir de günümüze uyan bir söz daha var. " El, elin eşeğini türkü çığirarak ararmiş." 

Bize en uygun gelen örnekler, Nasrettin Hoca fıkralarıdir.. 
   

Köylülerden biri Nasrettin Hoca’ya gelir:

“Hocam, 5 çocuk, karım ve ben tek odalı bir evde yaşıyor ve çok rahatsız oluyoruz” der...

Hoca komşunun hayvan envanterini biliyordu:

“Senin bir ineğin vardı di mi?..” diye sorar...

“Var” der  Köylü...

“Bu gece yatmadan önce ineğini odaya al...”.

Adam şaşırır:

“Hocam, ben bir tek odaya sığışamıyoruz diyorum sen bana ineğini de odana al diyorsun” diyerek bu öğüde itiraz eder..

“Madem akıl danıştın dinle beni” der Hoca...

Ertesi sabah köylü, Hoca’nın yanına gelir...

Surat bir karış...

Hoca  öğütleri sürdürür:

“Senin iki de keçin vardı di mi?..”.

“Evet var...”.

“Bu gece yatmadan önce o iki keçiyi de al odaya öyle yatın...”.

Köylü itiraz edecekti ki Hoca tersler:

“İtiraz yok, ne dediysem onu yap...”.

Ertesi sabah Köylü yine Hoca’nın yanına gelir...

Surat bir sabah öncesine göre çok daha fazla asılmış...

Hoca umursamaz, öğüt vermeyi sürdürür...

“Senin dört tane de tavuğun var di mi?..”.

Köylü bu sorunun ardından ne geleceğini anlar ama çaresizce dinler...

Ertesi sabah Köylü yine Hoca’nın dediğini yapmış olarak gelir...

Sessizce ama ağlayan gözlerle Hoca’ya bakar...

“Nasıl oldu?” diye sorar Hoca...

“Nasıl olacak Hocam” der  Köylü ağlamaklı bir ses tonuyla, “nefes alamıyoruz...”.

“Tamam şimdi oldu... Bu gece yatmadan önce dört tavuğu odadan çıkar...”.

Ertesi sabah Hoca’nın yanına gelen Köylü çok neşeli değilse de yüzü hafif gülümsüyordu...

Hoca nasihatlerini sürdürür:

“Bu gece yatmadan önce de iki keçiyi çıkar odadan...”.

Ertesi sabah yanına gelen Köylü bayağı neşeliydi...

“Bu gece” dedi Hoca ve devam etti, “Yatmadan önce ineği de çıkar odadan...”.

Ertesi sabah Hoca’ya doğru sevinçle koşan Köylü eğilir, ellerine sarılıp öperken bir yandan da şöyle der:

“Allah senden razı olsun be Hocam, meğer bizim oda ne kadar genişmiş, bir rahat ettik bir rahat ettik ki sorma..

Mehmet Şimşek ekonomi yönetimini teslim aldığında:

Dolar 19.22 idi...

Bugün 33 lira...

Faizler %8 idi...

Bugün %50...

Yıllık enflasyon %38 idi...

Bugün %71,6...


Bu yıl sonunda eğer yıllık enflasyon ve...

Yıllık faiz %40’ın altına düşerse...

Halkın büyük bölümü:

“Allah senden razı olsun Sayın Bakanım, meğer nasıl da refah içinde yüzüyormuşuz ama kıymetini bilememişiz” deyip ellerine sarılıp öperse şaşırır mısınız?..

Ben şaşırmam....

Zeki BAŞTÜRK

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI YAZ İMECESİ BAŞLADI Sitemizde (Melek Rezidans) birkaç gün önce yapılan toplantıda alınan karar gereğince YAZ İMECESİ başladı. Sitemizde yaşayan çocuk ve gençlerin eğlenceli zaman geçirmeleri , oyun oynayarak arkadaşlarıyla TÜRKİYE EMEKLİLER PARTİSİ MUDANYA İLÇE BİNASI AÇILDI. ÖLÜLER ALTIN TAKMAZ ÜLKEYİ KİM KURTARACAK? YİTİRİLEN DEĞERLER  BİR KÖYÜ OLMALI İNSANIN  VERGİLER VE ÇEŞİTLERİ  DEĞERLER EĞİTİMİ Mİ? DEĞERLER YİTİMİ Mİ? BAYRAM VE KOMŞULUK  İlk Eğitmen, Örnek İnsan Babam Akif Baştürk BAYRAMDAN BEKLENTİLERİM AYDINLANMANIN BEDELİ  ASLA PES ETMEYECEKSİN! CHP YILDIRIM KADIN KOLLARI BAŞKAN ADAYINDAN ÇAĞRI:  SEVGİDE BULUŞALIM  UNUTULMAZ BİR GEZİ  SOĞUKTAN SICAĞA  BİR YOLCULUK ÖYKÜSÜ 1 KELEBEĞİN DANSI  ÜÇ FİDAN , ÜÇ KORKUSUZ YÜREK  EN KÖTÜ BARIŞ, EN İYİ SAVAŞTAN DEĞERLİDİR. TÜRKİYE YÜZYILI MAAARİF MODELİ  ( MASALI)  ATATÜRK VE ÇOCUK  GENÇLİĞE BAKIŞ  KUVA- Yİ MİLLİYE  ( ULUSAL GÜÇLER)  KUVA- Yİ MİLLİYE  ( ULUSAL GÜÇLER) SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ  AYDINLIĞA YÜRÜYENLER FUTBOL VE SİYASET  EMEKÇİ KADINLARIN GÜNÜ KUTLU OLSUN! ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI KABUL EDİLDİ Bugünün değerini ve önemini kavrayalim. Bugünü iyi anlayalım. SANAT , SİYASETİN ÜSTÜNDE OLMALI. KENDİNİ BİLMEZLERDEN DEĞİLİM BİLGENİN SABRI ÖLÜMLERDEN ÖLÜM BEĞEN! İNSANLİK KRİZİ  BAŞKASININ ACISINI DUYAN KİŞİ, İNSANDIR.  ÇEVİR KAZI YANMASIN! BARIŞIN ÇİÇEKLERİ İŞPORTACININ YILANI ŞİİR ,SESSİZLİĞİ  ŞARKILAR, COŞKUYU SEVER. SESSİZ. ÇIĞLIK  GENÇLER ÖLMESİN  ANALAR AĞLAMASIN  GORKEMLİ VE ANLAMLI BİR GECE İSTANBUL'UN SİMGESİ:  KİZ KULESİ YENİ YILA GİRERKEN UMMAK, DİLEMEK, YAŞAMAK  IŞIKLARDAN KAÇMA . KARANLIKTIR YALNIZLIK. EĞİTİMDE ÇÖKÜŞÜN BELGESİ KADIN ELİNİN DEĞDİĞİ HER YER GÜZELDİR. BAŞKASININ DEĞİRMENİNE SU TAŞIMAK ESKİLERİ KIRPIP YILDIZ YAPMAK ÇÜRÜMÜŞLÜK!  Çalınan sorular, talimatla iptal edilen sınavlar,  TALİH Mİ? MÜCADELE Mİ?  "Bİ BAHT OLANIN BAĞINA BİR KATRE DÜŞMEZ BÂRÂN YERİNE DÜRR Ü GÜHER YAĞSA SEMADAN" BİLİMDEN UZAKLAŞMANIN SONUCU ÂYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN  "Âyinesi  iştir kişinin, lafa bakılmaz, Şahsın görünür rutbe-i aklı eserinde"                             Ziya Paşa ATATÜRK VE ÖĞRETMEN  BİR DEĞERBİLİRLİK ÖRNEĞİ  BAĞIŞLA BİZİ ATAM ATA'MIZI ANLAMAK GÜNÜ  Ulusumuzun büyük önderi Atatürk’ü ölümünün 85. yılında sevgi, özlem ve saygıyla anıyoruz. NE GÜZEL ŞEY KAVUŞMAK!
ÇOK OKUNANLAR