SEVGİ HER ŞEYDİR

    Kimileri için vatan topraktır, kimileri için sevdiklerinin olduğu yerdir ve kimileri için de mutluluğu bulduğu yerdir. Hepsinin de kendine göre doğruluk payı vardır, eviniz sizin vatanınızdır kanaatimce çünkü anne, baba ve kardeşlerin birlikte olduğu ve sıcak sevgilerin olduğu bir yuva her zaman ve her yerden güzeldir. Babanız öldüğünde veya anneniz hastalandığında dünya sizin olsa da fayda etmez ve üzerinde bulunduğunuz toprak parçasından da su içtiğiniz evden de artık nefret edersiniz, mesela çocuğunu ve eşini kaybeden bir insana sorarsanız onun vatanı çocuklarıdır, sadece çocukları için yaşar o anne. Bazı insanlar da ne olursa olsun üzerinde yaşadığım toprak her şeyden kutsaldır ve ben onun için yaşıyorum, isterse ailem olmasın fikrine sahiptir.

   Evet dostlar, dünyayı sevgi kurtaracak ve bu bir hayal değil çünkü sevgiyi içinde barındıran ama sonuçta o kalpte huzur varsa o insana yeterdir. Şimdiki sevgilileri ve gönül bağı kuranları görüyorsunuzdur, mendil değiştirir gibi sevgili değiştiriyorlar ve buna da aşk diyorlar, aslında bu ne aşktır ne de sevgi bağıdır. Bu olsa olsa bir insanı ve bir et parçası peşinden giden zavallı bir durumdur. Birine aşık iseniz diğer insanlar sizin için artık bir yabancıdır ve sıradan insanlardan farkları yoktur artık. Ama çağımız insanı sadece beden güzelliğini ön plana çıkaran sahte aşkların peşinden gider, tabii ki beden de önemlidir ve gözün sevmediğini kalbin sevmesini isteyemeyiz ama her gördüğü güzel bedeni isteyecek kadar ahmak olmamak lazım, birini seversin her şeyini seversin ve diğerlerine kör olursun, kör olamıyorsan şayet seninki sevgi değil sadece hevestir, hevesler de gelip geçicidir.

      Aşk size huzur getirmiyorsa, aşk sizin kalbinize şefkat getirmiyorsa, aşk sizin hayatınıza anlam katmıyorsa bırakın ona aşk demeyin, sadece ihtiyaç deyin veya sadece bir yalnızlıktan kurtuluş deyin, aşka düşenin kalbine yağmur yağar, aşka düşenin bedeni sevgiye hapis kalır. Çünkü sevgi ve aşk kutsaldır, her bünye kaldıramaz ve her bünye üstesinden gelemez. Vatan bir aşk ise aşk kutsalımızdır, aşk vatan ise vatan bizim kutsalımızdır. Sadece insan sevgisi değil Allah sevgisi de aşktır, Allah aslında bir sevgilidir ve bu sevgili her zaman yüreğimiz sıkıştığında yanımızda ve dualarımızın ulaşmasını istediğimizdir, sadece zor zamanlarda değil mutlulukta ve sağlıkta yüzümüzü ve ellerimizi ona açarız yeter ki sevgilimizi unutmadığımızı bilsin diye, çünkü Allah bir aşktır, aşk ise Allah’tır.

      Her aşk karşılıklı olmalıdır, çünkü platonik bağlılık aşk değildir efendim, aşk iki kişi arasında olan ve bu ister iki insan arasında, isterse de insan ile Allah arasındaki muhabbet olsun. Siz birine gönülden bağlısınız ama o sizi düşünmüyor bile, bu aşk değildir bu olsa olsa sevgidir ama aşk farklı boyuttur, Allah bile insana siz beni severseniz ben de sizi severim imasında bulunuyor, yani siz bana aşık olun ve kurtuluşa erin diyor. Platonik gönül bağlılığına aşk diyemem dostlarım ve belki bana katılmazsınız bu konuda saygı duyarım ama iki insanın birbirinin elini tutması birbirine bakması farklıdır, mesela anne çocuğuna sevgi ile bakar veya kardeşler birbirlerine sevgi ile bakar ve  aralarında aşk yoktur ve tek kişilik bağlılıklar sevgi kategorisine girer kanaatimce çünkü aşk iki tarafında aynı duygularda olmasıdır fikrimce. Temiz aşklar, temiz sevgiler olsun hayatımızda ve temiz aşkla, temiz sevginin buluştuğu bir vatan olsun çevremizdeki yakınlarımız kalbimize taht kursunlar, kalplerinde taht kuralım bir ömür...