Sevmek Ve Sevilmek Güzeldir, Kıymet Bilene

Dünyanın hangi yöresi ve coğrafyası olursa olsun, o yerde yaşayan insanlar sevmek ve sevilmek ister çünkü insan fıtratında vardır bu durum. İnsanlar yalnız yaşayabilir muhakkak ve kimseye de tamah etmeyebilir yaşadığı dönem içinde lakin insanlara en iyi gelen şey konuşmak, dertleşmek ve birilerine kalbinin yolunu açmak iyi gelir. Bu durumu ise sevdiklerini kaybedince anlıyor insanoğlu.

İnsan kalbi ve bedeninin diğer organları için su nasıl önemliyse, sevgide aynı durumdur. Dünyanın yükü ve tasası çoktur, bazen en yakınlarından gelir bu yükler ve bazen de tanımadıklarından, sonuçta bir uğraş halindedir ve yeterince mutlu olamaz veya vakit bulamaz. İşte bu gibi durumlarda, ister eş, ister çocuklar ve isterse de dostlarolsun birbirlerine destek verdiklerinde ve sevgi gösterdiklerinde, o insan daha güçlü olur.

İkili insan ilişkilerinde ve özellikle kadın ve erkek ilişkilerinde bu durum daha önemlidir, tabii ki eşlerin birbirlerine hem güvenip ve hem de dertlerde birleşmesi ise sevginin gücüne inandıklarını gösterir çünkü varlıkta, yoklukta birlikte olanlar mutlu olurlar. Seven insanın kalbi daha güzelleşir, aklı daha iyi çalışır ve hayata bakış açısı değişir, böyle olunca da mutluluk hormonu salgılar hem kendine ve hem çevresine.

Coğrafya ve ekonomik şartlar sevgiyi etkiler muhakkak ama şöyle bir durum var ki çok önemlidir, en iyi günde yanında herkes olur da en zor gününde kim yanında olur diye olaya bakmak lazım. Ekonomik durumu olmayan veya az olan insanların, ilişkilerine çok dikkat etme vakti yoktur, özellikle büyük şehirlerde çünkü fırsatı ve zamanı yoktur. Bizim gibi ülkelerde şartlar maalesef Avrupa veya ABD gibi ülkelerin şartlarından çok düşük ve bu haliyle günlük hayatı da etkiliyor. Haliyle bu durum ilişkilere zarar veriyor ve boşanmaların önünü açıyor, sevgiyle bağlı olan insanları uzaklaştırıyor birbirinden. Bunu engellemenin yolları vardır; birbirine tahammül etmek, yanlışları büyütmemek, çoğu konuda dertleşmek, birbirine konuda destek vermek, hemen en kötüsünü düşünmemek, yol yürüdüğün kişiye ise yanında olduğunu belli etmek.

Sevmek ve sevilmek güzeldir, denk gelirsen ehline çünkü ne kadar seversen sev, ehline denk gelmezsen, bir türlü sevgi denilen kalp çiçeklenmesine sahip olamıyor insanlar. Bunun için güven, sadakat ve zor günlerde birlikte el ele tutuşmak elzemdir. Kafasında sürekli bir tilkilik olan insanlar sevgiye aç olarak ömür boyu yaşar, belki parayı bulur ve huzur bulduğuna inanır ama bir türlü tam anlamıyla o sevgiyi bulamaz. Tabii ki onlar için sevgi pek ehemmiyetli değildir. Zaten o gibi insanlardan olmak istemeyiz hiçbirimiz. Üç günlük dünyadayız ve mutlu olmak için uğraşmalıyız, pozitif bak hayata ki çoğu şey olumlu olsun hayatında.