Bugün de insanlığın %1 dünya servetinin yarısına yakınına sahip görünürken milyonlarca insan da günde 1 doların altında bir gelirle yaşamaya çalışmaktadır. Ülkemizin de içinde bulunduğu İslam ülkelerinin durumu da maalesef bundan farklı değil.

Üstat NeçipFAZIL’ın ifadesi ile bir kişiye 9, dokuz kişiye bir pay. Kurt yapmaz bu taksimi kuzulara şah olsa

2024 verilerine göre 1.4 milyar insan yeterli içme suyuna ulaşamıyor. - Dünyada 2,2 milyar kişinin temiz suya erişimi bulunmuyor. (DSÖ/UNICEF, 2023) - -

Bugün yani 6 Temmuz 20024 günü Dünyada içme suyu yokluğundan ve temiz suya erişim kısıtlamasından dolayı en fazla ölümün yaşandığı yer Gazze’dir ve bu tüm dünyanın ve Müslümanların utancıdır.

Kıymetli dostlar;

BM'nin raporlarına göre, Gazze'nin neredeyse tamamı gıda kriziyle boğuşuyor; 495 bin kişi açlıkla savaşıyor. Tarım arazilerinin büyük bir kısmı tahrip oldu veya yok edilmiş durumda. Bu saldırılar, Gazze'nin insanlarına ve topraklarına derin bir acı ve yıkım bırakıyor.

İsrail'in işgali ve ablukası nedeniyle tatlı suya erişimi kısıtlanan Gazzeliler içecek su bulamıyor. Ve bir haftadadır içecek suya erişimi olmayan Gazzeli kardeşlerimizden çoğu bebek ve çocuk olmak üzere binlercesi susuzluktan ölüm tehlikesi altında. Lütfen muharrem ayına girerken bunu da düşünelim.Dünya Müslümanların birbiri ile uğraşıp güç kaybetmesinden dolayı neler kaybettiğini tefekkür edelim.

Eğer Müslümanlar ülkeler halinde ve birlikte güçlü olabilselerdi; her Müslüman komsuyla barış içerisinde yaşayıp ülkesini kalkındırabilseydi ne dünya çok acı sömürgecilik tarihini yaşardı nede dünyanın birçok halkı Yahudilerin ve emperyalizmin zulmüne uğrarlardı.

İsrail’in hiçbir ahlakave hiçbir hukuka sığmayan terör ve soykırım eylemleri 100 yılı aşkın bir süredir hiçdurmadan devam ediyor.

Bu Siyonist topluluk diğer insanlarla kendini eşit görmeyip “seçilmiş topluluk” anlayışı ile diğer insanları kendinden aşağı gören bir inanç sistemine sahiptir. Anlayışı bu olan bir topluluk ile de maalesef barış yapma imkânı yoktur. Bu yüzden Yahudi milliyetçiliği de diyebileceğimiz Siyonizm sadece güçten anlar.

Bu yüzdende aylardır, yıllardır, yüzyıldır topraklarıYahudi faşistleri tarafından işgal edilen Filistinli kardeşlerimize yardım edebilmek, İsrail saldırganlığını durdurabilmenin yoluda millet olarak, ümmet olarak güçlü olmak, gücün ahlakına sahip olmak, bizi Müslüman bir millet yapan inançlarımıza vefa gösterip sahip çıkmakla olur.

Müslümana yakışan en temel hususiyetlerden biri de vefadır. Yaratana karşı vefa, yarattıklarına karşı vefalı olmayı gerektirir.

İsrail’in vahşetinde bir azalma yok ama bizlerin gündeminde bu vahşete yönelik tepkilerimizde azalmalar var.Maalesef insanların kötülüğe alışmak, zulmü kabullenmek gibi kötü huyları da var. Lütfen meşguliyetlerimiz ve problemlerimiz bize Gazze'yi unutturmasın!

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son 10 günde 385 Filistinli yaşamını yitirdi , • 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 38 bin 11 oldu, • Yaşamını yitirenlerin 15 bin 700'ü çocuk ve 10 bin 300'ü kadın

Kıymetli Dostlar

Mazluma dini sorulmaz diyen bir dinin mensupları olarak nerede ve kim tarafından yapılırsa yapılsın zalime/zulme karşı ve kim olursa olsun mazlumdan yana olmak inancımızın ve insan olmamızın gereğidir.

Bundan bir hafta kadar önce Kayseri’deki iğrenç bir olay oldu.

“Kayseri'de kar maskesi takan 56 yaşındaki M.K. takip ettiği yüzde 90 zihinsel engelli kadına cinsel saldırıda bulundu. Yaşanan cinsel saldırı olayı da güvenlik kamerasına yansıdı. Gözaltına alınan şahıs emniyete götürüldü.”

Kar maskesiyle zihinsel engelli kadına tecavüz eden sapık Suriyeli değildi, Türk’tü.

Ama bu haberi hiçbirimiz duymadık. Haberi veren mecralar düz ve yorumsuz bir haber olarak bunu duyurdular.Bu rezalet için kimse sokağa çıkmadı, tecavüzcüyü bize teslim edin diye karakol önünde kimse toplanmadı.

Kar maskeli sapığın muhtemelen ailesi bile suçun şahsiliği gibi temel bir ilke nedeniyle bu vahim saldırıdan dolayı suçlanmadı.Doğru olan da buydu.

Ama beş gün sonra aynı Kayseri’de iğrenç bir cinsel tacizi olayı da yaşandı Cinsel saldırıyı yapan “Suriye uyrukluydu.

Kayseri’deki olaylar 30 Haziran günü böyle başladı.Ve öfkeli kalabalıklar Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde dükkanlar, arabalar taşlandı, yakıldı. Suriyeliler dövüldü.

Emniyet kayıtlarına daorganize bir faaliyet olarak da girmiş, özellikle yönlendirilerek kaos çıkartılması için araçlarla taşınan bu kriminal ve faşist guruba yönelik olarak kalabalığın içinde giren Emniyet Müdürü onları şöyle sakinleştirmeye çalıştı:“Buradaki mağdur şahıs Türk değil. Lütfen ailelerinizi alın, evlerinize geçin. Biz gerekeni yapacağız, bunun sözünü veriyorum." dedi

Evet tam olarak böyle sakinleştirdi: “Mağdur şahıs Türk değil”Burada mağdur şahıstan kastedilen 7 yaşındaki bir kız çocuğuydu.Evet Suriyeliydi. Onu taciz eden saldırgan da amcasının oğluydu.

Yaşanan olaylarda ilgisiz onlarca Suriyelilerin helal yoldan ve büyük zorluklarla sahip oldukları dükkanları ve arabaları tahrip edildi.

Basın mensubu arkadaşlarımız aracılığıyla tüm tüm halkımıza SAKARYA MİLLİ İRADE STK’LARI OLARAK SESLENMEK İSTİYORUZ;

Toplumdaki birçok haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, faşistliğe karşı çıkmayıp bir sıkıntı ve kriz anında toplumun en zayıf halkası olan kesimlere yönelik kör bir şiddete yönelmek, helal kazancının peşine olan insanların işyerlerini araçlarını tahrip etmek milliyetçilik değildir, vatanseverlik ise hiç değildir. Milliyetçilik milletini yüceltecek davranışlarla olur, milletin hatırladığında utanacağı eylemlerle değil…

Kendinden zayıf olana kitlesel bir histeri ile yönelmek delikanlılık, adamlık, Müslümanlık değildir. İnsanlık hiç değildir….

Benzer provokasyonların önüne geçmek için halkımızı sağduyuya davet ederken devletimizden suçluyu en ağır şekilde cezalandırması, İşlenen suçu gerekçe göstererekde bu provokasyona alet olup mala, cana zarar verenlerin ve onların eline taş tutanların da cezalandırılmasıdır.

Benzer provakasyonlar içinde Sakarya halkını duyarlı ve dikkatli olmaya milletimiz küçük düşürüp, devletimiz zaaf içerisinde gösterecek davranışlara karşı da herzaman engelleyici tutum içerisinde bulunmaya davet ediyoruz.

SAKARYA MİLLİ İRADE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ADINA VEFA DAYANIŞMA VE DOSTLUK DERNEĞİ ADINA MEHMET ERSÖZ (DERNEK BAŞKANI))