Fısıltı HABERLERİ
HV
29 KASIM Çarşamba 11:42

FENOMEN ÖĞRETMEN SEZONU AÇILDI!

Aydın Benli Siyaset Bilimci,  Araştırmacı Yazar
Aydın Benli Siyaset Bilimci, Araştırmacı Yazar
Giriş Tarihi : 28-09-2023 12:03

FENOMEN ÖĞRETMEN SEZONU AÇILDI!

 

  1. olmak, zirvede hep kendinden söz ettirmek, taktir toplamak için sosyal medyaların en çok konuşulanları yani fenomen öğretmenler sezonu açıldı. Sosyal medya mecralarının bütün bölümlerinde boy boy fenomen öğretmenlerin paylaşımı dolaşıyor.

Öğrencilerini kendisi susarak susturan, ödevini yapmayı unutan öğrenciye “Kendini de evde unutsaydın” diyen, okul nöbetlerinde dans figürleri sergileyen, derste şarkı söyleyerek sınıfı susturan, mizah olsun diye öğrencileri kılıktan kılığa sokan fenomenlerin sezonu açıldı hayırlı mübarek olsun.

Bazı öğretmenler fenomenlik uğruna video ve fotoğraf paylaşmak için velilerden imzalı kâğıt alarak fotoğraf paylaşımına izin aldıklarını duydum. Veliler içeriğinin ne olduğunu dahi bilmeden eğitim amaçlı olduğunu düşündükleri bu belgeleri imzaladıklarını beyan ettiler. Takipçi kasmak, reklam almak ve para kazanmak uğruna okul müdürlerinden, öğretmenlere kadar fenomenler çocukların fotoğraflarını sosyal medyalarda gönül rahatlığıyla paylaşıyorlar çünkü Milli Eğitim Bakanlığı denetleme ve ceza verme konusunda şimdilik bir yaptırım uygulamıyor.

Öğretmenlerin ders vermek için ücret aldığı ama bunun yanı sıra, ekstra gelir kapısı sağlamak için internet ve sosyal medya alanlarında çocukların mahrumiyetini ifşa ettikleri görüntüler her yerde. Öğretmenlerin sosyal ağlar aracılığıyla kabul görme ve tatmin olma istekleri bunu yaparken de çocuklarının kimi zaman özel alanına giriyor oluşları ileride çocuklar için birçok sıkıntıyı da beraberinde getirebilir. Özellikle bir çocuğun öğretmenleri tarafından sürekli fotoğraflarının çekilerek sosyal ağlar aracılığıyla paylaşıldığını gözlemlemesi mahremiyet kavramını farklı algılamasına ve mahremiyet bilincinin yeteri kadar gelişmemesine neden olacaktır. Bunların yanı sıra çocuğun henüz kendi rızası olmadan bir dijital kimliği oluşmuş olacaktır. Paylaşılan içerikler ileride çocukların utanç duyabilecekleri türden içerikler olduğu takdirde arkadaş çevreleri tarafından alay etme, küçük düşürme gibi amaçlarla kullanılabilmektedir. Bu durum da çocuğun psiko-sosyal gelişimini olumsuz yönden etkileyebilmektedir.Çoğu zaman iyi niyetle yapılan paylaşımlar çocukların küçük yaşta dijital ayak izlerini oluşturmakta, dijital ayak izleri ise mahremiyet ve hak ihlallerine sebep olabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki bu fenomen öğretmenlerin takipçileri ve izleyenleri arasında pedofili hastaları ve diğer kötü niyetli insanlarında olduğu aşikardır. Pedofili, yetişkin veya daha yaşlı bir ergenin, sadece veya büyük oranda ergenlik-öncesi yaştaki bir çocuğa (veya çocuklara) cinsel ilgi duymasına neden olan psikiyatrik bir bozukluktur. Reklam geliri elde etme, beğenilmek ve taktir görme niyetleri ile çocukların fotoğraflarının paylaşılması Narsistik karakter bozukluğu ile de ilintilidir.

“Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması MEB 2017/12 Genelgesi yayınladı2017/12

sayılı MEB genelgesinde facebook, twitter, youtube gibi sosyal medya kanallarında öğrenci resimleri, öğrenci videoları, öğretmen resimleri ve videolarının paylaşılması konusunda açıklama yaptı ve uyarılarda bulundu.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen Okullarda; Sosyal Medyanın Kullanılması 2017/12 sayılı genelgede Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen 20/11/1989 tarihli Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve 5237sayılı Türk Ceza Kanunu vurgusu yapıldı. Belirtilen hususlarda gerekli alıntılara yer verildi. İl ve ilçe yöneticileri, okul müdürleri, idareciler, öğretmenler öğrencilerin ses, resim, görüntü ve videolarını hukuka aykırı şekilde internette ve sosyal medyada paylaşamayacaklar. Bunun dışında öğrencileri ve kişileri olumsuz etkileyecek tüm paylaşımların da yasak olduğu MEB tarafından vurgulanırken, bu hususlara uymayanlar hakkında yasal işlemlerin yapılacağı açıklanmıştı.” Gereği yapılmadı, sosyal medyalarda boy boy bu aykırı paylaşımlar dolaşıyor.

 

Çocukların mahrumiyeti için Fenomen öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sıkı bir denetimden geçirilerek bu fenomenlerin öğretmenlikten uzaklaştırılması ve sosyal medya mecralarında asıl işleri olan fenomen ligi yapmaları için önlerinin açılması, denetim ve ceza mekanizmasının işletilmesi ivedi gerekli diye düşünüyorum.

Çocuk hakları ve çocuk mahrumiyetleri evrenseldir ve kanunlarla koruma altına alınmıştır, bu paylaşımlara neden izin veriliyor onu da kamu adına ben yetkililere soruyorum. Allah’a ısmarladık hoşça kalın…

Aydın Benli

Siyaset Bilimci, Yazar

 

YORUMLAR