Siyaset
Giriş Tarihi : 30-09-2021 16:33   Güncelleme : 30-09-2021 17:35

Başkan Akman, Kiralar Aldı Başını Gidiyor.

Demokrat Parti Sakarya İl Kadınlar Kolu Başkanı Nigar Akman, Ev kiralarının aşırı artması nedeni ile kiralık evlerin yanına bile yaklaşılamıyor. Buna Bir Dur Deyin !

Başkan Akman, Kiralar Aldı Başını Gidiyor.

‘Kiralar aldı başını gidiyor!’
Demokrat Parti Sakarya İl Kadınlar Kolu Başkanı Nigar Akman, “Ev kiralarının aşırı artması nedeni ile kiralık evlerin yanına bile yaklaşılamıyor. Buna bir dur deyin!” dedi.
Sakarya’da artan ev kiralarını en özellikle üniversite öğrencilerini mağdur ettiğini belirten Demokrat Parti Sakarya İl Kadınlar Kolu Başkanı Nigar Akman yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.


ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNU
“İlimiz tarım, sanayi, turizm açısından önemli bir il ayrıca ilimizde 2 ayrı üniversite olması açısından Eğitim öğretim açısındanda  önemli bir il olma özelliğini taşımaktadır. Bu yıl iki üniversitemizde yaklaşık olarak 130 bin üniversite öğrencimiz eğitim görmektedir. Öğrencilerin barınma konusunda ilimizde Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun 12 adet yurtta toplam 13.589 kişi kapasitesine sahip, Özel Yurtların kapasitesi ise 25 bin civarındadır. Geriye kalan misafir öğrencilerde apartlarda kalmak zorundadırlar.


VALİDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Ev kiralarının aşırı artması nedeni ile kiralık evlerin yanına bile yaklaşılamıyor. Bu nedenle bazı öğrencilerimizin öğretimlerini 1 yıl gibi dondurma kararı aldıklarını üzülerek görmekteyiz.
Sayın valimiz Çetin Oktay Kaldırım’ın talimatıyla geçici barınma ihtiyacı olan öğrencilerin MEB Uygulama Oteli, Öğretmen evleri ve kamu misafirhanelerinde ücretsiz olarak konaklaya bileceklerini duyurdu.  Örnek davranışından dolayı sayın valimize teşekkür ediyoruz. Valimizin açıklamalarına rahmen kiralardaki aşırı yükselme devam etmektedir.


YURT BİNALARI YAPILMALI
Valimizin bu örnek davranışını Yerel yönetimlerden de beklemekteyiz. Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce diğer ilçe belediye başkanlarımız ile bir araya gelerek, kalıcı modern ve kapasitesi yüksek olan yurt binaları yapıp cüzi rakamlarla öğrencilerimize hizmete sunulmalıdır.  Ayrıca öğrencilerimizin taşımaları indirimli olarak yapılmalıdır.”
Sabahattin BİRİNCİ