Fısıltı HABERLERİ
HV
30 HAZİRAN Perşembe 02:14
Advert Advert

Sanat Ve Cemiyet Hayatının Ünlü İsimleri; Yenidikule Hisarında Tarihe Tanıklık Ettiler

Sanat ve cemiyet hayatının önemli isimleri, İstanbul’un en eski açık hava müzesi olan “Yedikule Hisarı”nı ziyaret ederek Osmanlı ve Bizans’tan kalma birçok tarihi eseri yerinde inceleme fırsatı yakaladı.

MAGAZİN
Giriş Tarihi : 15-06-2022 14:41   Güncelleme : 15-06-2022 15:13
Sanat Ve Cemiyet Hayatının Ünlü İsimleri; Yenidikule Hisarında Tarihe Tanıklık Ettiler

Özel rehber eşliğinde düzenlenen geziye katılan Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy, Bilge Kuru ve Nergis Pekuysal, Osmanlı ve Roma döneminden kalma eserleri hayranlıkla gözlemlediler. Ünlü oyuncular Burcu Kara ve Hande Subaşı’nın da aralarında bulunduğu tarihi geziye Demet Şener, Emel Yıldırım, İlkem Öztürk, Elif İnci Aras, Boglárka Csősz Talu, Begüm Özer, Çağla Bostancı ve Aslı Cüreklibatır katıldı. Katılımcılar Roma ve Osmanlı yolundan ilerleyerek Altın Kapı, Kanlı Kuyu, Hazine Kulesi, Genç Osman’ın hapsedildiği kuleyi ve daha birçok eseri inceledi.

Yedikule Hisarı’nın tarihi zenginlikleriyle adeta büyülenen ünlü isimler, tanık oldukları anları fotoğraflar çekerek ölümsüzleştirdi. Katılımcılar, tarihi mekanlara hayran kaldıklarını vurgulayarak, kendilerine bu imkanı sunan Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Necati Selvi’ye teşekkür ettiler.

Çağla Çağıl, Nergis Pekuysal, Pervin Ersoy, Bilge Kuru_

Yedikule Hisarı Hakkında

Osmanlı ve Bizans tarihinin kesişim noktası olan Yedikule Hisarı, İstanbul’un önemli mimari eserleri arasında yer alıyor. Yedikule Hisarı, şehrin güvenliğini ve iaşesini garanti altına almak için inşa ettirilmiş ve 364 yıl boyunca da zindan olarak kullanılmış. Hisarda; Genç Osman, Cephanelik, III. Ahmed, Hazine, Zindan, Top ve Bayrak kuleleri bulunuyor.

Osmanlı padişahlarının arasındaki en genç isim olan Genç Osman, Genç Osman Kulesi’nde öldürülmüş ve hisar Osmanlı tarihinin en büyük travmalarından birisine tanıklık etmiştir. Aynı zamanda Yedikule Hisarı’nda Marmara surlarının denizden başladığında ilk kapısı olan “Porta Auera” yani “Altın Kapı”nın muhteşem ihtişamını inceleyebilir ve tarihi Bizans Yolu’ndan yürüyerek antik döneme yolculuk edebilirsiniz. İstanbul’un en eski açık hava müzesi olma özelliği taşıyan Yedikule Hisarı’nda unutulmaz bir tarih yolculuğuna sizi de davet ediyoruz.

Çağla Çağıl, Nergis Pekuysal, Pervin Ersoy, Hande Subaşı, İlkem Öztürk

 

Burcu Kara, Hande Subaşı

Elif İnci Aras

 

Hande Subaşı

 

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR