Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 15-12-2021 12:03   Güncelleme : 15-12-2021 12:05

SAHNE GENÇLERİN

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Liseler Başkanı Yusuf Sadra ÖZEN, Mekke’nin Fethinin yıldönümü sebebiyle açıklamalarda bulundu. Açıklamasında bu yıl Fetih programını yeniden hep birlikte kutlayacaklarını ifade eden ÖZEN; 31 Aralık gecesi yapılacak olan Mekke’nin Fethi programına tüm Sakarya halkını davet etti.

SAHNE GENÇLERİN

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Liseler Başkanı Yusuf Sadra ÖZEN, Mekke’nin Fethinin programı ile ilgili basın açıklamasında bulundu. 31 Aralık gecesi yapılacak olan Mekke’nin Fethi programı saat 19.54 başlayacak ve Atatürk Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilecek.

AH ŞU GENÇLER!

Programı başından sonuna kadar liseli öğrencilerin şekillendirdiğini ifade eden ÖZEN: ”Miladi 2021 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde hala gençlerin sorumluluk alıp almadıklarını tartışıyoruz. Biz bu konuyu bir sorun olarak görmek yerine bir imkan kabul ettik. Her yıl gerçekleştirilen Mekke’nin Fethi programını bu yıl tamamıyla komisyonumuzda bulunan genç kardeşlerimize emanet ettik. Sağ olsunlar yükü omuzlandılar. Var güçleriyle üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye gayret ediyorlar. İnşallah güzel bir geceyi birlikte geride bırakacağız.” dedi.

ORTAOKUL ve LİSE ÖĞRENCİLERİ SAHNE’DE

Seyircilerin dikkatini diri tutacak seyir keyfi yüksek birçok etkinlik hazırladıklarını söyleyen ÖZEN: “Ortaokul ve liseler komisyonlarımızda yer alan öğrencilerimiz sahne performansları için hazırlanmaya devam ediyorlar. Tiyatro gösterimi, şiir dinletisi gibi çeşitli etkinlikleri misafirlerimize sunmaya çalışacağız. Güzel olan bu etkinlikleri genç kardeşlerimizin hazırlıyor olması. Yıllar sonra bu ülkeye değer katacak yönetici kadrolar bu sahnelerde tecrübe kazanacak.” ifadelerini kullandı.

EZGİ ve MARŞLARI İLE ABDULBAKİ KÖMÜR

Program içeriğinin kalitesinin ve çeşitliliğinin altına çizen ÖZEN: “Bant tiyatrolarıyla başladığı müzik hayatına şiir ve ezgi albümleriyle devam eden, aynı zamanda ezgi ve marş geleneğinin duayenlerinden olan Abdulbaki Kömür ağabeyimiz 31 Aralık gecesi bizlerle birlikte olacak. Bizleri kırmayarak davetimize icabet edeceği için kendisine teşekkür ediyorum. Müzik geleneğimizin ustalarından birini Sakarya’mız da ağırlayacak olmak bizleri heyecanlandırıyor.” dedi.

MUSTAFA AYDIN HOCA MEKKE’NİN FETHİ’NDE

Orhan Camii’nde yaptığı sohbetlerle Sakaryalıların gönlünü ve aklını doyuran Mustafa AYDIN Hoca’nın Mekke’nin Fethi’nde konuşma yapacağını belirten ÖZEN: “Her şehirde tebliğ vazifesini dert edinen ilim ehli büyüklerimiz var. Sakarya denilince akla gelen ilk isimlerden biri de Mustafa AYDIN hocamızdır. 31 Aralık gecesi hep beraber kendisinden ifade edeceğiz. Gönül coğrafyamızda büyüklerimizi tek tek kaybettiğimiz bu günlerde hocalarımızın kıymetini daha fazla bilmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

31 ARALIK’TA ATATÜRK KAPALI SPOR SALONU’NDA

Son olarak gecenin önemine dikkat çeken ÖZEN: “Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 31 Aralık gecesinde yüzlerce noktada Mekke’nin Fethi Programını yıllardır düzenliyoruz.

Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz. Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam-ı Kadim’in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır.

Fetih; insanın, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir.

Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanımız kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz.” Diyerek 31 Aralık Gecesi tüm Sakarya halkını Mekke’nin Fethi programına davet etti.