DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Adem ŞENER
Adem ŞENER
Giriş Tarihi : 15-04-2021 14:55
Güncelleme : 15-04-2021 14:59

KUR’AN-I KERİM ŞİFADIR

Mü’min, Kur’an-ı Kerim’den feyz almasını bildiği ve bu maksatla okuduğu, dinlediği için Kur’an-ı Kerim ayetleri kendisine şifa olur.

Hasta ilacını kullanmadığında hastalığı arttığı gibi, zalimin de Kur’an-ı Kerim’den uzak durması ile hüsranı artar.

Mevlana Hazretleri buyuruyor ki:

“AllahüTeala (cellecelalühü) Kur’an-ı Kerim’de iki şey hakkında şifa tabirini kullanmıştır:

 1. Arıların imal ettiği BAL
 2. KUR’AN-I KERİM”

Kur’an-ı Kerim “Ey insanlar! Rabbinizden size bir öğüt, kalplerdeki hastalıklara bir şifa, inananlara bir rehber ve rahmet gelmiştir.” Ayet-i kerimesinin ifade ettiği manaya göre şifadır.

Bir insan en temiz, en saf balı kavanoz içinde saklasa, o balı yemedikçe kavanoza elini sürmekle şifa bulamayacağı gibi, Kur’an-ı Kerim’i de hayatına tatbik etmeden, yaşamadan okuyan da ondan şifasını alamaz.

İbn-i Kesir Hazretleri buyuruyor ki:

“Kim AllahuTeala’nın (cellecelalühü) emrinden yüz çevirirse ve onu unutmuş görünürse, dünyada onun hayatı sıkıntılıdır. Kalp ne huzur bulur, ne de rahat eder. Her ne kadar refah içinde yaşıyor görünse, istediğini yese, istediğini giyse, istediği yerde otursa da sapıklığından dolayı kalbi dar ve sıkıntılıdır. Çünkü onun kalbi ızdırap, şaşkınlık ve şüphe içindedir. Kalbi daralır da kaburgaları birbirine geçer.”

Nitekim Kur’an-ı Kerim’e kulak vermeyen kişi ne kadar zengin olsa da onun tüm hedefi dünyaya yönelik olduğundan böyle bir kişinin sahip olduğu hiçbir nimete kanaat getirmeyip, eksilir endişesi ile devamlı sıkıntı içerisinde yaşaması kaçınılmazdır. Mezara girdiğinde ise kemikleri birbirine geçecek derecede sıkıştırılacaktır. Kur’an-ı Kerim’e uyan mü’mine gelince; o, AllahuTeala’nın (cellecelalühü) kaza ve kaderine teslimiyet, kanaat ve tevekkül sahibi olacağından ne kadar fakir de olsa pek huzurlu bir hayat yaşayacaktır.

Hz. Abdullah İbn-i Mes’ud’dan (r.a.) rivayet edilen bir hadis-i şerife göre Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuşlardır:

“Kur’an-ı Kerim, AllahuTeala’nın (c.c.) insanlara açık ziyafet sofrasıdır. Gücünüzün yettiği kadar bu ziyafet sofrasından istifade ediniz. Kur’an-ı Kerim AllahuTeala’nın (c.c.) kopmaz bağıdır. Açık nurudur. Faydalı şifa kaynağıdır. Bir korunma çaresidir ama ona tam yapışıp iyice tutunan için. Kendisine uyan kişiyi de kurtarıcıdır. Eğriltmez, kıvama getirir. Yoldan saptırmaz. Harika işleri bitip tükenmez. Çok okumakla değerden düşmez. Onu okuyunuz.”

**

Kulağı ağrıyan bir kimse Hz. İbn-i Mes’ud’a (r.a.) getirildi. Hz. İbn-i Mes’ud (r.a.)

“Sizi sadece boş yere yarattığımızı ve sizin hakikaten huzurumuza geri getirilmeyeceğinizi mi sandınız?” (Müminun Suresi 115)

Ayet-i kerimesini sonuna kadar okudu ve hastanın kulağına üfledi. O da derdinden kurtuldu. Bu olay Allah Rasulü’ne (sallallahu aleyhi vesellem)anlatılınca Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem)Hz. İbn-i Mes’ud’a (r.a.) o adamın kulağına ne ile rukye yaptığını sordu. Hz. İbn-i Mes’ud (r.a.) olayı olduğu gibi anlattı. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem)şöyle buyurdu:

“Nefsimi kudret eli altında bulunduran AllahuTeala’ya (cellecelalühü) yemin ederim ki, bir kimse yakinen inanarak bu ayet-i celileleri bir dağ üzerine okumuş olsa, dağ yerinden oynardı.”

**

“Şeytana karşı mü’minlerin üç kalesi vardır:

 1. Cami bir kaledir.
 2. AllahüTeala’yı (cellecelalühü) zikir bir kaledir.
 3. Kur’an-ı Kerim okumak bir kaledir.”

Kur’an-ı Kerim’in dünyevi korkulardan koruduğu gibi ahiretteki korkulardan da koruyacağını hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem)haber vermektedir:

 

“Ölü mezara konulunca başı tarafından kendisine yaklaşan azap meleklerine Kur’an-ı Kerim karşı durur. Ayak tarafından yaklaşan azap meleklerine de hac ibadeti karşı durur.”

Yine Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem)“Kur’an-ı Kerim şefaatçidir, şefaati de makbuldür” buyurmuşlardır.

Nitekim Kur’an-ı Kerim ehli olan bir kişi, hayırlarda öne geçmişse, cennete de hesapsız olarak en önde girecektir. Sevabı ile günahı denk gelecek şekilde orta giden kişi, Efendimiz’in (s.a.v.) ve Kur’an-ı Kerim’in şefaati ile cennete girecek ve kolay bir muhasebeye tabi tutulacaktır. Günahları ağır basan kimselerse, kurtuluştan ümit kesecek derecede ağır muhasebelerinin ardından kendilerine erişen ilahi rahmetle cennete dahil olacaklardır.

**

Tirmizi’den rivayete göre Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem)şöyle buyurmuştur:

“Kim Kur’an-ı Kerim’i okur, ezberler, helal kıldığı şeyi helal kabul eder, haram kıldığı şeyi de haram kabul ederse AllahüTeala (c.c.) o kimseyi cennete koyar.”

Her kim Kur’an-ı Kerim’i reddederek ve Rasulullah’ın (s.a.v.) beyanlarını inkar ederek AllahüTeala’nın indirdiği ile hükmetmezse, işte o kimse kafirdir

Zira ehl-i sünnet itikadına göre hiçbir günahı işlemek sahibini kafir etmez ama yaptığı günahı helal kabul ederek işleyenler kesinlikle kafir olurlar.

Fakat Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde geçen bütün hükümleri kabul ettikleri halde haram işlediklerini bilerek AllahüTeala’nınindirdiğinden başkası ile hüküm verenler, Müslümanların fasıklarından olurlar ki, artık işleri Allahü Teala’ya kalmıştır. Dilerse onları affeder, isterse kendilerine azap eder.

Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem)Veda Haccı’nda orada toplananlara bir hutbe irad ederek şöyle buyurdular:

“Şeytan artık sizin toprağınızda tapınılmaktan ümidini kesmiştir. Bundan başka, amellerinizden küçümsediğiniz şeylerde, kendisine itaat olunmasına ise çoktan razı olmuştur. O halde (ey Allah’ın kulları!) şeytana uymaktan sakının. Zira ben size öyle bir şey bırakıyorum ki, ona sımsıkı yapışırsanız ebediyyen yolunuzdan sapmazsınız. O şey, AllahuTeala’nın kitabı ve peygamberinin sünnetidir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Beşiktaş4084
 • 2Galatasaray4084
 • 3Fenerbahçe4082
 • 4Trabzonspor4071
 • 5Demir Grup Sivasspor4065
 • 6Atakaş Hatayspor4061
 • 7Aytemiz Alanyaspor4060
 • 8Fatih Karagümrük4060
 • 9Gaziantep Futbol Kulübü4058
 • 10Göztepe4051
 • 11İttifak Holding Konyaspor4050
 • 12Medipol Başakşehir4048
 • 13Çaykur Rizespor4048
 • 14Kasımpaşa4046
 • 15Helenex Yeni Malatyaspor4045
 • 16Fraport-TAV Antalyaspor4044
 • 17Hes Kablo Kayserispor4041
 • 18BB Erzurumspor4040
 • 19MKE Ankaragücü4038
 • 20Gençlerbirliği4038
 • 21Yukatel Denizlispor4028
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA