Dünya
Giriş Tarihi : 24-07-2021 11:13   Güncelleme : 24-07-2021 11:14

Airbus, Çin’de yaptığı ilk A350 uçağını teslim etti

Airbus, A350 uçak projesini, Çin’in kuzeyindeki Tianjin kentinde bulunan Geniş Gövde Tamamlama ve Teslimat Merkezi’nde başlattı. A350 için ilk kez Avrupa dışında böylesi bir projeyi hayata geçiren Airbus, hafta içinde bir adet A350 uçağı Airbus Tianjin Geniş Gövde Tamamlama ve Teslimat Merkezi’nde Çin Doğu Havayolları’na teslim etti.

Airbus, Çin’de yaptığı ilk A350 uçağını teslim etti

Airbus Başkan Yardımcısı ve Airbus Çin CEO’su George Xu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Airbus, Çin’i uzun vadeli stratejik pazar olarak değerlendiriyor. Çin’in ekonomisine, havacılık sektörünün potansiyel ve canlılığına güveniyoruz” sözlerini kullandı. Xu, “Bu yeni hamle, Çin ile iki tarafın da kazançlı çıktığı anlayışa bağlı işbirliğini derinleştirme ve daha yerel çözüm ve kaynaklar aracılığıyla yerel müşterilere daha iyi hizmet sunma yönündeki kararlılığımızı gösteriyor” diye konuştu. Airbus Çin’de göre, 2021 yılında Tianjin’de toplam beş geniş gövdeli A350 teslim edecek ve merkezin üretim hızını artırmasıyla pazar talebinin toparlanmasıyla birlikte Çinli müşterilere daha fazla teslimat yapılacak.

A350, Airbus’ın çevre performansı, uçuş menzili ve konforunu öne çıkaran yeni nesil geniş gövdeli uçak modeli. Bugüne kadar A350 için 915 sipariş alan şirket, dünya genelinde yaklaşık 430 sipariş teslim etti. Teslimatların yaklaşık yüzde 10’u Çin pazarına yapıldı. Tianjin’de Airbus A320 Ailesi Nihai Montaj Hattı’nın bulunduğu bölgeye yakın olan Airbus Tianjin Geniş Gövde Tamamlama ve Teslimat Merkezi’nde kabin ekipmanları, mobilya tesisi ve bir boya atölyesi bulunuyor.
 

Çin Uluslararası Radyosu