Sağlık
Giriş Tarihi : 04-03-2021 14:21   Güncelleme : 04-03-2021 14:24

Covid-19 aşısı yaptırmak zorunlu mu?

Pandemi döneminin en kritik süreçlerinden olan aşılamalar başladı. Peki, salgına umut olması beklenen aşıyı yaptırmak hukuken zorunlu mudur? Arabulucu Av. Tuğba Tüfek Türkan, Covid-19 aşısına ilişkin mevzuatımızda bir hukuki düzenleme olmadığını belirterek durumla ilgili görüşlerini bildirdi.

Covid-19 aşısı yaptırmak zorunlu mu?

Mevcut hukuki düzenlemeler ışığında baktığımızda Covid-19 aşısı zorunlu aşı kapsamında değil. Halihazırda bu konuda bir kanuni düzenleme bulunmadığından şu anda aşıyı yaptırmak mecburi değil. Ancak bunun zorunlu aşı olduğuna dair bir kanuni düzenleme yapılırsa, o zaman vatandaşlar mecbur tutulabilir. Mevcut halde kişileri aşı olmaya zorlamak vücut dokunulmazlığının ihlali anlamına gelecektir.

İşverenler işçilerini aşı olmaya zorlayabilirler mi, aşı olmayanı işten çıkarabilirler mi ya da iş yerine almayabilirler mi?

Aşı kanuni bir zorunluluk taşımadığından, dolayısıyla gönüllülük esasına dayandığı için, işçi şu anda aşı olmayı reddediyorsa işveren işçiyi aşı olmaya zorlayamaz, aşı olmadığı gerekçesi ile işçinin iş akdine de son veremez.

Genel itibariyle açıklamamız gerekirse, an itibari ile covid-19 aşısı olmak zorunlu değildir. Tıbbi gelişmeler ışığında aşının en etkili tedavi olduğu ispatlandıktan sonra, cıvid-19 aşısı zorunlu aşı kapsamına alınır ve bu konuda yasa koyucu tarafından kanuni düzenleme yapılırsa, bu gelişmenin ardından durumu hukuken tekrar değerlendirmek gerekecektir.