Fısıltı HABERLERİ
HV
07 ARALIK Çarşamba 08:53

TOPLUM DEĞİŞMELİ

Esma Müjgan Çelikkol
Esma Müjgan Çelikkol
Giriş Tarihi : 04-10-2022 12:15

TOPLUM DEĞİŞMELİ
İranda başörtüsü yüzünden öldürülen Mahsa Amini için dünyada ve Türkiyede protesto eylemleri sürerken ülkemizde akıl almaz bir cinayet işlendi.
Bir canlıya zarar vermek için kötücül duygulara sahip olmak gerekir. İyiler karıncayı bile incitemezler. 

Pandemide en fazla engellerle karşılaşan sanatçılar, müzisyenler halâ gece geç saatlerde çalışma izni alamamışlardır. O kadar madur oldular ki; çalışamadıkları dönemde enstrümanlarını satıp karınlarını doyurdular. Durumu iyi olanlar zorda kalanlara destek verdiler. Müzik yapamayan sanatçılar meslek değiştirdi.  Badana-boya, temizlik, inşaat işçiliği vs. yaptılar. Salgın hız kestiğinde yasaklar yavaş yavaş büyük ölçüde kaldırılsa da, halâ tam özgür değiller. Yaşamlarındaki sınırlamalara bu defada festival, konser, kadın sanatçıların sahne alma yasakları dahil oldu.  

Sanatçıların, müzisyenlerin özgürlük hak, adalet mücadelesi bütün hızıyla devam ederken; ailesinin geçimini sağlamak üzere Ankara- Çankaya, Çayyolunda müzikli bir eğlence  yerinde şarkı söyleyen iki kız çocuk babası Onur ŞENER(45)  istenen bir şarkıyı bilmediğini söylemesi üzerine olanlar oldu. Program sonunda, mekan çıkışında sanatçıya saldıran bürokrat, müfettiş, ve mühendis üç kişi, kırık şişe darbeleri ile müzisyenin ölümüne sebep oldular. 

Bu ne vahşet..., bu ne acımasızlık..., müzikle hayata tutunmuş o güzel insanı çocuklarından, eşinden, ailesinden, sevenlerinden koparıp almak...İçiniz dayanırsa Hadise ile yaptığı düeti izleyin... 
Bu ne akıl mantık dışı davranış... Yazıklar olsun! Siz ve sizin gibiler insan olamaz! 

Bu saldırı sanatçılara yapılan ilk saldırı değildir. Aynısı doktorlara, öğretmenlere, öğretim görevlilerine, kadınlara, çocuklara, yaşlılara, gençlere...olduğu gibi, son saldırı da olmayacaktır. 

Ülkemizde, çarpıtılmış din baskılı ahlak profili oluşturmak adına, uydurma ahlak kuralları geliştirmiş, herkesi o kalıplar içine sokmak isteyen; beyinleri bozulmuş, algılamaları gerilemiş, dediğim dedik zihniyetine sahip, hiçbir doğru ile ikna edilemeyen; saldırgan, anlayışsız, insanlığını duygularını kaybetmiş, saygısız, cani, baskıcı bir kesim var. 
Bu kesimin acilen tedaviye ihtiyacı var. Tedavi olmazlarsa bu gidiş daha çok Onur ŞENER'leri yok eder, çok canları yakar. Bizlerde hergün acılarla kahroluruz. 
Dolayısı ile aklı başında, duyguları dejenere olmamış makul, akıllı-mantıklı, terbiyeli, doğayı, insanı  sevenlerin enerjisine ve  önderliğine  bu toplumun acilen ihtiyacı var! Bu toplum iyi yönde değişmeli!
#OnurŞener
Esma Müjgan Çelikkol 04.10.2022

YORUMLAR