Fısıltı HABERLERİ
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 12:22

YİTİRİLEN DEĞERLER 

Zeki BAŞTÜRK  (Emekli Milli Eğitim Müdürü)
Zeki BAŞTÜRK (Emekli Milli Eğitim Müdürü)
Giriş Tarihi : 24-06-2024 09:59

YİTİRİLEN DEĞERLER 

Eskiye öykünecek, eskiyi yüceltecek değilim. " Nerede o eski bayramlar! " diyenlerden de değilim. Eskiden yana olmadım hiç. Hep yeniden, değişimden, gelişimden yana oldum. Yeniliği, yenilikçiliği, değişimi savundum. Ama eskinin değerlerini , güzelliklerini, erdemlerini de göz ardı edemem. 

Eski değerlerden ikisini unutamam. Biri İMECE ise öbürü SALMA'dir. İkisi de Öztürkçe sözcük. İkisi de değerli kavram. Bu iki sözcüğün köyümde uygulamalarina tanık oldum, gördüm, yaşadım. 

Köye yol mu yapılacak? Köye su mu getirilecek? Bir duyuru yapılır. Çapasını, kazmasını, küreğini kapan koşar imeceye. El ele verilir , omuz omuza dayanışma içine girilir. Köye yol da gelir, su da gelir. 

Köyde kimin işi varsa onun yardımına koşulur. Tütün mü dikilecek, harman mı kaldırılacak, bağ mı bellenecek? Bütün köy orada. Türküler , manileri eşliğinde bir çırpıda bitirilir işler. Ne güzeldir şu İMECE. 

Türk Ulusu'nun en büyük imecesi Kurtuluş Savaşı'dir. Tüm ulus el ele verek isgalcileri kovdu bu topraklardan. Kimi silah taşıdı kağnısıyla, kimi çorap ördü askerine. Kimi cephede savaştı, kimi yaralıları sağaltti. Dünyanın en güzel, en büyük, en kutsal imecesiyle kurtuluş mücadelesi verdi egemenlerle karşı. Mazlum uluslara örnek oldu bu İMECE. 

İkinci sevdiğim sözcük de SALMA'dir. Köy yönetim kurulunun uyguladığı bir vergi toplama yöntemidir. Köye hizmet eden insanlara emeklerinin karşılığıni vermek üzere köylüden toplanır. Köyde yaşayanların ekonomik durumuna göre belirlenir bu vergiler. Bu da köylünün yetiştirdiği ürünlerden alınan paydir. Bunlar, buğdaydir, arpadir, tahıl ürünüdür. Geliri az olandan az, çok olandan çok miktarda alınırdı. Kimse de itiraz etmezdi. 

Muhtar, köy kahyası, köy imamı ve köyün çobanı aylık almazlardi. Köylüden toplanan bu salmalar, bu dörtlü arasında pay edilirdi. Devlete yük olunmazdi. Muhtar, imam, çoban hiç bir ad altinda ücret almazdı. Kendi yağları ile kavrulurdu bu insanlar. İsterlerse ekip biçerek ek iş yaparak geçimlerini kolaylaştirirlardi. 

Şimdi öyle mi ya? Her biri aylığa bağlandı. Şimdilerde bu ekipte azalma oldu. Bu iktidar hayvancılığı yok ettiği için köy çobanı yok artık. Hayvanlar, olmadığı için ekip biçilen yerlere zarar veren de canlı yok . Bu nedenle köy kahyası da yok. Salt imam ve muhtar aylık alıyor. 

Aylık bağlanması iyi olmadı bence. Özveriyle, çıkar gütmeden, gönüllü yapılan işler para karşılığı yapılmaya başlayınca önemini ve değerini yitirdi. Yerel yönetim, yerinde yönetim başarılı olunca işler daha çabuk ve daha kolay çözüme kavuşuyor. Orada yaşayan insanlar da  daha mutlu bir yaşam sürüyor. Merkezden yönetim her zaman aksamalara neden oluyor. Zaman yitimine neden oluyor,  daha çok emek, daha çok harcama gerektiriyor.

Köylerin Büyükşehirlere bağlanması, köylerin mahalleye dönüşmesi, dayanışma , yardımlaşma gibi kavramların içini boşaltti. Birlikte başarmanın mutluluğu, köylülerin ellerinden alındı. Hizmetler, birilerinin insafına bırakıldı. İktidara oy verenler, vermeyenler diye köyler ikiye bölündü. İKöyün ortak malı olan tarlalar, ormanlar, hazine arazileri ellerinden alındığı yetmezmiş gibi en güzel erdemler, en güzel değerler de alındı ellerinden. Bir kez yitirildi mi o güzel erdemler , erdemli davranışlar, bir daha kolay kolay geri gelmiyor. İmece yok, salma yok artık köylerde. 

Cumhuriyet kazanımlarının ( şeker fabrikaları, demirçelik, mensucat fabrikaları, Seka, Merinos, Sümerbank vb ) yok edilmesinin yanısıra değerlerimiz de  yitirildi. Toplumu ayakta tutan, onları birleştiren değerlerin yok edilmesi, toplumu  birbirinden koparır, uzaklaştirir, toplum olma özelliğini yitirmesine neden olur. 

Emperyalizmin, egemenlerin yok edemediği ülkemizi kendi ellerimizle yitirmeyelim. Değerlerimize, topragimiza, suyumuza, ormanlarımıza sahip çıkalım. Başka Türkiye yok.

Zeki BAŞTÜRK

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI YAZ İMECESİ BAŞLADI Sitemizde (Melek Rezidans) birkaç gün önce yapılan toplantıda alınan karar gereğince YAZ İMECESİ başladı. Sitemizde yaşayan çocuk ve gençlerin eğlenceli zaman geçirmeleri , oyun oynayarak arkadaşlarıyla NASRETTİN HOCA ÇÖZÜM YOLU ÖNERİYOR  TÜRKİYE EMEKLİLER PARTİSİ MUDANYA İLÇE BİNASI AÇILDI. ÖLÜLER ALTIN TAKMAZ ÜLKEYİ KİM KURTARACAK? BİR KÖYÜ OLMALI İNSANIN  VERGİLER VE ÇEŞİTLERİ  DEĞERLER EĞİTİMİ Mİ? DEĞERLER YİTİMİ Mİ? BAYRAM VE KOMŞULUK  İlk Eğitmen, Örnek İnsan Babam Akif Baştürk BAYRAMDAN BEKLENTİLERİM AYDINLANMANIN BEDELİ  ASLA PES ETMEYECEKSİN! CHP YILDIRIM KADIN KOLLARI BAŞKAN ADAYINDAN ÇAĞRI:  SEVGİDE BULUŞALIM  UNUTULMAZ BİR GEZİ  SOĞUKTAN SICAĞA  BİR YOLCULUK ÖYKÜSÜ 1 KELEBEĞİN DANSI  ÜÇ FİDAN , ÜÇ KORKUSUZ YÜREK  EN KÖTÜ BARIŞ, EN İYİ SAVAŞTAN DEĞERLİDİR. TÜRKİYE YÜZYILI MAAARİF MODELİ  ( MASALI)  ATATÜRK VE ÇOCUK  GENÇLİĞE BAKIŞ  KUVA- Yİ MİLLİYE  ( ULUSAL GÜÇLER)  KUVA- Yİ MİLLİYE  ( ULUSAL GÜÇLER) SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ  AYDINLIĞA YÜRÜYENLER FUTBOL VE SİYASET  EMEKÇİ KADINLARIN GÜNÜ KUTLU OLSUN! ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI KABUL EDİLDİ Bugünün değerini ve önemini kavrayalim. Bugünü iyi anlayalım. SANAT , SİYASETİN ÜSTÜNDE OLMALI. KENDİNİ BİLMEZLERDEN DEĞİLİM BİLGENİN SABRI ÖLÜMLERDEN ÖLÜM BEĞEN! İNSANLİK KRİZİ  BAŞKASININ ACISINI DUYAN KİŞİ, İNSANDIR.  ÇEVİR KAZI YANMASIN! BARIŞIN ÇİÇEKLERİ İŞPORTACININ YILANI ŞİİR ,SESSİZLİĞİ  ŞARKILAR, COŞKUYU SEVER. SESSİZ. ÇIĞLIK  GENÇLER ÖLMESİN  ANALAR AĞLAMASIN  GORKEMLİ VE ANLAMLI BİR GECE İSTANBUL'UN SİMGESİ:  KİZ KULESİ YENİ YILA GİRERKEN UMMAK, DİLEMEK, YAŞAMAK  IŞIKLARDAN KAÇMA . KARANLIKTIR YALNIZLIK. EĞİTİMDE ÇÖKÜŞÜN BELGESİ KADIN ELİNİN DEĞDİĞİ HER YER GÜZELDİR. BAŞKASININ DEĞİRMENİNE SU TAŞIMAK ESKİLERİ KIRPIP YILDIZ YAPMAK ÇÜRÜMÜŞLÜK!  Çalınan sorular, talimatla iptal edilen sınavlar,  TALİH Mİ? MÜCADELE Mİ?  "Bİ BAHT OLANIN BAĞINA BİR KATRE DÜŞMEZ BÂRÂN YERİNE DÜRR Ü GÜHER YAĞSA SEMADAN" BİLİMDEN UZAKLAŞMANIN SONUCU ÂYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN  "Âyinesi  iştir kişinin, lafa bakılmaz, Şahsın görünür rutbe-i aklı eserinde"                             Ziya Paşa ATATÜRK VE ÖĞRETMEN  BİR DEĞERBİLİRLİK ÖRNEĞİ  BAĞIŞLA BİZİ ATAM ATA'MIZI ANLAMAK GÜNÜ  Ulusumuzun büyük önderi Atatürk’ü ölümünün 85. yılında sevgi, özlem ve saygıyla anıyoruz. NE GÜZEL ŞEY KAVUŞMAK!